Materiał Partnera

Jak wybrać gitarę dla dziecka?

Jak wybrać gitarę dla dziecka?

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka wpływa na człowieka od najmłodszych lat. Podobno nawet, słuchanie muzyki klasycznej podczas ciąży, może pozytywnie wpływać na rozwój malucha. Gdy dziecko zaczyna rosnąc warto rozwijać jego zainteresowanie muzyką nawet jeśli sami jesteśmy raczej biernymi odbiorcami. Muzyka bez wątpienia wpływa na nasz odbiór otoczenia, a nawet światopogląd.

Moje dziecko chce grać.

Na pewno nie ma sensu namawiać dziecka do gry na instrumencie, jeśli ono grać nie chce. Nauka gry będzie wtedy dla niego tylko przykrym, męczącym obowiązkiem, a dla rodzica marnotrawstwem czasu, sił i pieniędzy. Warto jednak się przygotować na moment, w którym nasze dziecko uzna, że chce grać na instrumencie. Najczęściej wybieranym instrumentem, przez małych ludzi jest gitara. W takim wypadku warto przede wszystkim wysłać nastolatka na kilka lekcji nauki gry. Nie musimy się śpieszyć z kupnem gitary. Na początku można instrument pożyczyć. W ten sposób damy czas, sobie na zgłębienie tematu, aby dokonać właściwego zakupu, a dziecku na podjęcie decyzji, czy na pewno chce to robić. Dzięki temu prawdopodobnie unikniemy kolejnego przedmiotu, kurzącego się w kącie. Jeśli po pewnym czasie nasza pociecha będzie mieć pewność, że chce rozwijać się w tym kierunku, można zacząć się rozglądać za odpowiednim instrumentem.

Jak dobrać odpowiednią gitarę?

Pierwszą wytyczną powinien być rozmiar gitary. Nie może ona być za duża dla dziecka. Pudło gitary, grubość i długość gryfu powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Źle dopasowana gitara może sprawić, że dziecko będzie mieć kłopoty z odpowiednim złapaniem np. niektórych akordów. Co może skutkować tym, że gitara wyląduje w kącie, a my będziemy się wściekać na bezsensownie wydane pieniądze. Gdy te kilka warunków zostanie spełnionych, należy sprawdzić strojenie gitary, brzmienie strun i jakość progów. Strojenie zależy od kluczy, znajdujących się na końcu gryfu. Sprawdzając brzmienie, zwróćmy uwagę jednocześnie na progi. Źle wykonane progi mogą sprawić, że szarpnięte struny będą brzęczeć, a to zepsuje wydobywający się z nich dźwięk. Wpływ na to ma także pudło. Szczególnie ważne jest, aby sprawdzić pudło rezonansowe gitary, w przypadku zakupu używanego instrumentu. Uszkodzone pudło nie będzie dobrze spełniać swojego zadania- tj. nie będzie odpowiednio wzmacniać dźwięku, a jego barwa może być zniekształcona i brzydka. Przed zakupem gitary warto skonsultować się ze specjalistą, takim jak pan Marcin Stefaniak, który na pewno chętnie pomoże w doborze odpowiedniego instrumentu.


Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz