Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo położyć instalację elektryczną?

Jak prawidłowo położyć instalację elektryczną?

Projekt instalacji elektrycznej musi uwzględniać potrzeby użytkowników oraz przewidywane obciążenia. Przygotowuje go uprawniony projektant w oparciu o obowiązujące normy, dobre praktyki i zamówienie inwestora. Jednak odpowiedni dobór przewodów w projekcie nie wystarczy, konieczne jest też ich późniejsze prawidłowe ułożenie przez wykonawcę. Błędy wykonawcze mogą prowadzić do uszkodzenia przewodów, a w skrajnych przypadkach nawet całego budynku.

Właściwy dobór bezpieczników i przewodników

Właściwe ułożenie przewodów w pomieszczeniach musi być przeprowadzone starannie i przy zachowaniu obowiązujących zasad wiedzy technicznej. Częste błędy wynikają z braku doświadczenia, rutynowego podejścia skutkującego niedokładnością, z pośpiechu, albo z chęci zaoszczędzenia na materiałach. Wadliwe funkcjonowanie instalacji wynikające z powyższych błędów może doprowadzić do jej uszkodzenia a w efekcie konieczna może być całkowita wymiana instalacji, która oznacza dodatkowe koszty dla inwestora. Wybranie renomowanej i sprawdzonej firmy elektrycznej, która cechuje się starannością i bierze odpowiedzialność za swoją pracę jest zasadniczą sprawą przy rozmieszczaniu instalacji elektrycznej w budynku. Doświadczony pracownik firmy elektrycznej zdaje sobie sprawę jak istotny jest właściwy dobór przewodników. W tradycyjnych instalacjach stosowano przewody miedziane o małych przekrojach dla oświetlenia oraz nieco większych do zasilania gniazd wtyczkowych. Przy zwiększającym się użyciu urządzeń elektrycznych o dużych mocach w gospodarstwach domowych należałoby zwiększać przekroje przewodów, dopasowując je do przewidywanego obciążenia instalacji. Jeśli przewody mają zbyt mały przekrój, może to doprowadzić do nadmiernego obciążenia instalacji.

Prawidłowe przekroje przewodów

O ile przy zastosowaniu odpowiedniego bezpiecznika zasilanie po prostu zostanie przez niego wyłączone, ale jeśli użytkownik instalacji stwierdzi, że może wymienić bezpiecznik na wyższy, wtedy nadmierne obciążenie instalacji prowadzi do jej cieplnego uszkodzenia, które może skutkować nawet pożarem. Elektryk, pan Paweł Fraszewski radzi, by projektując i wykonując instalację dla nowoczesnych odbiorników o bardzo wysokiej mocy, jak płyty kuchenne elektryczne, indukcyjne czy kotły grzewcze, stosować znacznie większe przekroje przewodów. Dobrze jest też wykorzystywać przewody przeznaczone do stosowania przy prądzie w wyższym napięciu, ponieważ posiadają one grubszą izolację i powłokę, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia i poprawia właściwości elektryczne. Jeszcze jedną metodą zabezpieczenia dostępu zasilania dla tych najbardziej wymagających odbiorników jest wykonanie dla nich osobnego niezależnego obwodu i zabezpieczenie go innym bezpiecznikiem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz