Artykuł sponsorowany

Przegląd instalacji elektrycznej w Bydgoszczy – kiedy go wykonać?

Przegląd instalacji elektrycznej w Bydgoszczy – kiedy go wykonać?

Poprawne działanie instalacji elektrycznej w budynku ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa jego użytkowników. Każdy przecież wie, jak niebezpieczne może być porażenie prądem oraz zdaje sobie sprawę z tego, że do wywołania pożaru wystarczy jedna iskra. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak właściwie jest okresowy przegląd instalacji elektrycznej i kto w Bydgoszczy może się podjąć jego wykonania?

Czym jest przegląd instalacji elektrycznej oraz kiedy go wykonać?

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej to podstawa do zapewnienia sprawności działania urządzeń technicznych zarówno w domach i mieszkaniach, jak i budynkach użyteczności publicznej, biurach, zakładach przemysłowych czy innych miejscach, w których mamy dostęp do energii elektrycznej. Dzięki niemu możemy uniknąć kosztownych i niebezpiecznych w skutkach konsekwencji wynikających z uszkodzonych przewodów czy urządzeń. Z uwagi na wysokie ryzyko pożarowe oraz możliwość porażenia użytkownika prądem, systematyka wykonywania przeglądów instalacji w Bydgoszczy oraz na terenie innych miast, jest regulowana prawnie.

Obowiązek wykonywania okresowych przeglądów elektrycznych wynika z przepisów prawa budowlanego, wedle których obiekty budowlane w czasie ich eksploatacji powinny być poddawane takiej kontroli przynajmniej raz na pięć lat, a w szczególnych przypadkach nawet co roku. Przepis ten nie obejmuje domów jednorodzinnych, ale każdy rozsądny właściciel doskonale wie, że od okresowej kontroli stanu instalacji elektrycznej może zależeć jego życie i majątek, ponieważ pożary wywołane wadliwym działaniem instalacji i urządzeń elektrycznych to przyczyna aż 5% ogólnej liczby pożarów w skali roku.

Na czym polega okresowy przegląd instalacji elektrycznej oraz komu go zlecić?

Ocena sprawności stanu połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony przed porażeniem prądem wchodzą w zakres czynności wykonywanych przez wykwalifikowanego elektryka. Zajmuje się tym firma Instelo z Bydgoszczy, należąca do Grzegorza Małkiewicza. W zakres działań obejmujących okresowy przegląd wchodzi także sprawdzenie oporności izolacji przewodów oraz upewnienie się, że uziemienia instalacji oraz aparatów nie odbiegają od przyjętych norm. Po ogólnych oględzinach instalacji, za pomocą specjalistycznej aparatury dokonuje się szczegółowych pomiarów. Dzięki temu fachowiec jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości, a właściciel nieruchomości może w odpowiednim czasie zareagować i zaplanować np. modernizację instalacji elektrycznej, jej wymianę lub inne działania mające na celu zapewnienie jej sprawnego funkcjonowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz