Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo dbać o pralkę?

Jak prawidłowo dbać o pralkę?

Do urządzeń, bez których nie jesteśmy w stanie się obyć, zaliczamy lodówkę oraz pralkę. Pierwsze to podstawa wyposażenia każdej kuchni, drugie jest nam niezbędne do utrzymania czystości. Schludne ubranie to bowiem nie tylko kwestia atrakcyjnego wyglądu, ale też higieny. Dlatego zależy nam, aby używany do prania sprzęt działał bezawaryjnie przez długi czas. W poniższym artykule radzimy, jak to osiągnąć.

Prawidłowa eksploatacja pralki

To podstawa przedłużenia żywotności urządzenia. Użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta do minimum sprowadza ryzyko wystąpienia usterek. Jedynym, o co w takiej sytuacji powinniśmy się martwić, jest zużycie komponentów, do którego dochodzi z biegiem czasu i z czym walczyć nie można – taka jest naturalna kolej rzeczy. Warto przy tym zauważyć, że nawet drobne szczegóły, takie jak ustawienie pralki w pomieszczeniu będą mieć wpływ na prawidłowe działanie. Powinna ona znaleźć się na równej powierzchni, co uniemożliwi  przesuwanie się podczas wirowania i zmniejszy hałas. Odradza się przy tym stawianie jej na dywanie lub miękkiej wykładzinie. Precyzyjne wypoziomowanie urządzenia ułatwiają przy tym regulowane nóżki, w jakie wyposażona jest większość dostępnych na rynku modeli.

W zakresie eksploatacji natomiast zwróćmy uwagę, aby nie przeciążać bębna. Nawet niewielkie przekroczenie limitu wskazanego w parametrach urządzenia może nieść ze sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli sytuacja, w której pierzemy więcej, niż jest to przewidziane, będzie powtarzać się regularnie. Ryzykujemy wówczas uszkodzenie silnika pralki, same ubrania zaś mogą się nie dopierać. Kolejna rzecz to zachowanie odstępów czasowych między praniami. Bez tego dość prawdopodobne jest przegrzanie styków. Optymalna przerwa pomiędzy kolejnymi uruchomieniami to około 40 do 60 minut.

Regularne zabiegi konserwacyjne

Na prawidłowe użytkowanie sprzętów domowych składają się także wszelkie zabiegi mające na celu utrzymanie ich w sprawności. W tym przypadku oznacza to przede wszystkim regularne czyszczenie filtra, do którego mogą przedostawać się na przykład pozostawione w kieszeniach monety. Informacje o tym, jak często powinniśmy to robić, znajdziemy w instrukcji dołączonej do urządzenia. Powszechnie wiadomo też, jak dużym zagrożeniem dla pralek jest wytrącający się z wody kamień. Zapobiegać jego gromadzeniu się możemy nie tylko poprzez stosowanie specjalistycznych detergentów, ale również połączenia octu oraz sody oczyszczonej. Stosuje się je zarówno podczas prania, jak i czyszczenia bębna, o czym też należy pamiętać. Wspomniane środki zmiękczają również wodę, a to pozytywnie wpływa na wydajność urządzenia. W tym celu często wykorzystuje się także dodatkowe filtry magnetyczne.

Jak już jednak zauważyliśmy na początku tekstu, nie wszystkim usterkom jesteśmy w stanie zaradzić. Z upływem czasu poszczególne komponenty ulegają zużyciu i nawet konserwacja na najwyższym poziomie nie powstrzyma tego procesu. Na szczęście nie musi to wcale oznaczać wymiany urządzenia na nowy model, szeroko dostępne są bowiem części zamienne do AGD, w tym również do pralek. Jak wyjaśnia hurtownia Popularna z Warszawy, w sprzedaży znajdziemy nie tylko filtry, ale także grzałki, pokrętła, przełączniki funkcji, czujniki temperatury czy drzwi do pralki. Przy doborze warto zdać się na profesjonalistów, ponieważ zazwyczaj komponent musi być dopasowany do konkretnego modelu lub producenta – każdy bowiem stosuje własne, opatentowane rozwiązania. Wymianę zepsutego elementu również warto zlecić doświadczonemu serwisowi, by mieć pewność, że zostanie on podłączony prawidłowo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz