Materiał Partnera

Co może być przyczyną problemów z zamrażalnikiem?

Co może być przyczyną problemów z zamrażalnikiem?

Zamrażalnik to niezwykle istotny element większości chłodziarkozamrażarek, jakie wykorzystujemy w naszych domach czy mieszkaniach. Pozwala przez długi czas przechowywać rozmaite produkty spożywcze – na artykułach takich jak mięso, owoce, warzywa rozpoczynając, na gotowych potrawach kończąc. Jak w przypadku każdego, często używanego urządzenia i tu pojawić się mogą usterki. W artykule przybliżamy ich najczęstsze powody.

Dlaczego zamrażalnik nie mrozi?

Na problemy w funkcjonowaniu zamrażalnika wpływ ma zarówno stan techniczny lodówki, jak i prawidłowe jej użytkowanie. Istotna jest między innymi wentylacja skraplacza, który znajduje się zazwyczaj z tyłu i potrzebuje zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza. Brak możliwości oddawania ciepła prowadzi bowiem do obniżenia wydajności urządzenia. Dlatego nie może ono stać za blisko ściany. Dokładne informacje co do wymaganej odległości znajdziemy w instrukcji producenta dołączonej do konkretnego modelu. Oszronienie parownika oraz częsta praca sprężarki wskazują na niewłaściwe wypoziomowanie drzwi chłodziarkozamrażarki lub uszkodzenie uszczelki. Inną przyczynę awarii zamrażalnika stanowi niedobór albo wyciek czynnika chłodniczego. W tym przypadku nie poradzimy sobie sami, do oceny stopnia uszkodzenia potrzeba bowiem specjalistycznego sprzętu. Najczęściej w urządzeniach chłodniczych usterkom ulega termostat. Na jego uszkodzenie wskazują wahania temperatury oraz wyłączanie się sprężarki zaraz po uruchomieniu.

Jak poradzić sobie z awarią?

Jak już zauważyliśmy wyżej, jeśli zamrażalnik nie mrozi, ponieważ skraplacz nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, skutecznym rozwiązaniem jest zazwyczaj odsunięcie lodówki od ściany, by zapewnić wymagany przepływ powietrza. Podobnie samodzielnie zlikwidujemy problem nieszczelnych drzwi, wymiana uszczelki jest bowiem niezwykle prosta. Element ten bez trudu znajdziemy na przykład w ofercie hurtowni Popularna, warszawskiego dystrybutora części zamiennych do AGD. W sprzedaży dostępne są przy tym typy pasujące do urządzeń głównych producentów.

Znacznie bardziej skomplikowany problem stanowią awarie związane z brakiem czynnika chłodniczego oraz termostatem. Niepokojące zmiany, takie jak nadmierne oszronienie, przemrożenie, wahania temperatury czy niepokojące dźwięki, jakich zamrażalnik nie wydaje w normalnych warunkach, oznaczają, że musimy wezwać specjalistę. Zazwyczaj jedyna możliwość to wymiana elementu na nowy, jednak ze względu na złożoność urządzenia, niezbędna do tego jest wiedza w tym zakresie. Najlepiej zaufać doświadczonym fachowcom lub autoryzowanemu serwisowi wskazanemu przez producenta naszego urządzenia. Nie powinniśmy natomiast próbować samodzielnie naprawiać uszkodzonych komponentów, ponieważ w ten sposób możemy jedynie pogłębić uszkodzenia, zamiast je zlikwidować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz