Materiał Partnera

Jak poradzić sobie z awarią kuchenki?

Jak poradzić sobie z awarią kuchenki?

Kuchenka to jeden z podstawowych sprzętów, jakie muszą znaleźć się w każdej kuchni. Częste użytkowanie, jakiemu jest poddawana podczas codziennego przygotowania posiłków, sprawia, że jej awaria może być dużym utrudnieniem. Usterkom należy zapobiegać, jednak nie zawsze jest to całkowicie możliwe. Jakie elementy ulegają uszkodzeniu najczęściej i co zrobić, gdy do tego dojdzie? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Najczęstsze usterki kuchenki

Najwięcej problemów podczas gotowania sprawia niesprawny palnik. Zbyt słaby płomień może być wynikiem zanieczyszczeń, które powstają poprzez osadzanie się zwęglonych resztek jedzenia przy wykipieniu potraw. Inny powód to zalanie dyszy gazu, co prowadzi do jej zatkania. Częstym rozwiązaniem jest czyszczenie przy użyciu cienkiego narzędzia, ale jeśli nie przynosi to efektów, element należy wymienić. Wśród problemów, jakie mogą dotyczyć palnika hurtownia części zamiennych do AGD PHU Popularna wymienia również gaśnięcie płomienia przy zapalaniu czy w trakcie pracy. Zazwyczaj przyczynę stanowi niewłaściwe działanie termopary – tu również powodem może być wykipiała zawartość garnka – lub niedziałające pokrętło. W tym przypadku trudno przeciwdziałać uszkodzeniu, ponieważ to wynik intensywnego użytkowania.

Awarii niekiedy ulega także generator iskry stosowany w większości modeli dostępnych na rynku kuchenek. Dwa lub wszystkie niedziałające palniki oraz brak dźwięku przy uruchamianiu wskazują, że doszło do jego uszkodzenia. Jeśli jeden albo trzy palniki nie chcą zapalić, ale słychać przy tym dźwięk, który normalnie temu towarzyszy, to usterka dotyczyć będzie iskrownika. Brak dźwięku wskazuje na problem z wiązką zapalaczy.

Skuteczna naprawa kuchenki

Przy drobnych usterkach takich jak zanieczyszczenie palnika podczas gotowania wystarczy dokładne mycie pod bieżącą wodą. Ponadto prawidłowe użytkowanie zgodnie z przeznaczaniem oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Czyszczenie może się jednak nie sprawdzić w przypadku dyszy gazu. Wówczas, jak już wspomnieliśmy, niezbędna będzie wymiana. Znalezienie odpowiedniej części zamiennej nie stanowi jednak trudności, hurtownie AGD oferują bowiem ich szeroki wybór. Najwięcej problemów sprawia natomiast awaria generatora iskry albo wiązki zapalaczy. Niemożliwe jest rozpoznanie, co jest przyczyną niedziałania kuchenki bez jej rozkręcenia i zmierzenia parametrów obu tych komponentów za pomocą specjalnego przyrządu. Mało kto ma w domu takie narzędzie czy też wiedzę, by rozpoznać uszkodzenie, dlatego najlepiej polegać w tej kwestii na profesjonalistach.

Opracowanie:
Warszawa, Popularna 18
tel. 22 417 06 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz