Artykuł sponsorowany

Jak prawidło dbać o drewniany parkiet?

Jak prawidło dbać o drewniany parkiet?

Drewniane podłogi to nie tylko domena domów i mieszkań. Rzadziej, ale jednak zdarza się, że znajdują się one w obiektach użyteczności publicznej bądź budynkach zabytkowych. Wszędzie wymagają takiej samej pielęgnacji, aby mogły zdobić wnętrza swoimi walorami estetycznymi. Warto przy tym pamiętać o stosowaniu odpowiednio dobranych detergentów oraz narzędzi. Z czasem parkiet może wymagać także gruntownego odświeżenia.

Bezpieczne mycie drewnianej posadzki

Przed usuwaniem zabrudzeń i plam trzeba pozbyć się nagromadzonego piasku, pyłu i kurzu. W tym celu najlepiej zamieść całą podłogę lub po prostu dokładnie ją odkurzyć. Dopiero tak przygotowany parkiet można umyć bez ryzyka porysowania ziarenkami piachu czy drobnymi kamieniami. Jak wiadomo, drewno nie lubi wody oraz wilgoci, ponieważ łatwo ulega pod ich wpływem odkształceniom. Stąd też należy kontrolować stopień wilgotności mopa. Najlepiej, aby był wykonany z mikrofibry, która jest odpowiednio miękka oraz bezpieczna dla tego rodzaju powierzchni.

Niezwykle ważne są także wykorzystywane środki czyszczące – nie mogą zawierać żadnych agresywnych detergentów, czyli octu, silikonów, chloru oraz amoniaku. Nie każdy naturalny preparat będzie dobry dla delikatnego surowca, który stanowi drewno. Szczególnie w obiektach użyteczności publicznej warto powierzyć sprzątanie wykwalifikowanej firmie, jaką jest między innymi Sogama Eco z Gliwic. Dysponuje ona bowiem odpowiednim zapleczem technicznym, które pozwala dbać o drewniane parkiety bez ryzyka ich zniszczenia, a nawet umożliwia ich czyszczenie w sposób bezwodny.

Regularne odnawianie parkietu

Drewniane podłogi są pokrywane warstwą impregnującą, która ma za zadanie chronić je przed poważniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykorzystuje się do tego lakier, olej lub wosk, jednak na skutek eksploatacji posadzki powłoka ściera się, dlatego należy pamiętać o jej regularnym odnawianiu. Dzięki temu drewno na długo zachowa swój efektowny wygląd. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie będzie wymagać bardziej zaawansowanych zabiegów naprawczych, zwłaszcza tam, gdzie jest intensywnie użytkowany. Okresowo warto wykonać jego cyklinowanie, czyli mechaniczne usunięcie starych warstw malarskich wraz z niewielką ilością drewna. Zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom, którzy mają rzetelną wiedzę na temat renowacji parkietu i dysponują odpowiednim sprzętem. Takie zaawansowane odnawianie pozwala pozbyć się kłopotliwych przebarwień oraz większych zarysowań. Niezależnie od stanu, w jakim znajduje się podłoga, cyklinowanie warto przeprowadzać raz na kilka bądź kilkanaście lat.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz