Artykuł sponsorowany

Jak właściwie dbać o porządek w biurze?

Jak właściwie dbać o porządek w biurze?

Właściciele firm wiedzą, że przestrzeń biurowa powinna być sprzątana. Niemniej jednak profesjonalny sprzęt oraz środki czystości nie zapewnią jeszcze zadowalających efektów. Bardzo ważne jest ustalenie harmonogramu sprzątania z zatrudnianą ekipą. Powinien on zawierać przede wszystkim czas, w jakim pomieszczenia są porządkowane, zakres wykonywanych czynności, a także ich częstotliwość. Te wszystkie elementy składają się na pozytywne rezultaty.

Dlaczego czystość biura jest ważna?

W każdej przestrzeni biurowej, niezależnie od jej wielkości, o utrzymanie czystości powinna dbać zatrudniona do tego osoba lub profesjonalna ekipa sprzątająca z zewnątrz. Wśród argumentów, które przemawiają za porządkiem w firmie, na pierwszym miejscu należy wskazać lepsze samopoczucie pracowników, a co za tym idzie, także poprawę ich koncentracji i wydajności. Nagromadzenie kurzu powoduje bowiem nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, a rozwijające się w roztocza zdecydowanie nie sprzyjają osobom zmagającym się z alergią wziewną. Ponadto zabrudzone sprzęty elektroniczne działają zdecydowanie wolniej, a ich podzespoły mogą ulegać częstszym awariom, co utrudnia sprawne wykonywanie obowiązków służbowych.

Nie da się także nie wspomnieć o budowaniu pozytywnego wizerunku i to nie tylko w oczach pracowników. Pomieszczenia, w których podejmowani są klienci lub partnerzy biznesowi powinny być zawsze nienagannie czyste. Przyjazna, uporządkowana przestrzeń sprzyja prowadzeniu negocjacji oraz korzystnemu przeprowadzaniu transakcji. Warto pamiętać, że między innymi na decyzję o podjęciu współpracy, zakupie produktu lub usługi ma wpływ nie tylko atrakcyjność samej oferty, ale też takie składowe jak przyjemny zapach czy otoczka wizualna. Na koniec warto zaznaczyć, że obowiązujący ze względu na pandemię COVID-19 reżim sanitarny, wymaga szczególnego dbania o czystość w przestrzeniach publicznych, a do takich z pewnością należą budynki biurowe. Chodzi przede wszystkim o ich bieżącą dezynfekcję.

Kiedy powinno być sprzątane biuro?

Wszystko zależy od specyfiki działalności danej firmy. Należy pamiętać, że ustalając harmonogram sprzątania, trzeba mieć na względzie przede wszystkim komfort pracowników, jak i zapewnienie swobody działania firmie sprzątającej. Stąd też w terminarzu sprzątania muszą zostać uwzględnione konkretne godziny, w jakich ekipa ma świadczyć swoje usługi. Wiele z nich, tak jak na przykład firma Sogama Eco z Gliwic, są bez problemu w stanie dopasować się do pory, w jakiej działa biuro. Najczęściej w godzinach funkcjonowania biura na bieżąco utrzymuje się czystość toalet oraz ciągów komunikacyjnych – klatek schodowych, korytarzy. Same biura, pomieszczenia socjalne, aneksy kuchenne są sprzątane, dopiero gdy pracownicy opuszczą budynek. To optymalny system, z którego korzysta większość firm.

Jaki powinien być zakres obowiązków firmy sprzątającej?

Przede wszystkim dobrze, jeśli ekipa sprzątająca świadczy nie tylko usługi związane z utrzymanie porządku w obiekcie, ale także w obrębie posesji, na której się znajduje. Nieodłącznie z ustaleniem konkretnych czynności, jakie mają być podejmowane, wiąże się równie częstotliwość ich wykonywania. Równie ważna jak dokładność, jest bowiem regularność sprzątania. Tutaj też znaczenie ma specyfika działania biura oraz intensywność eksploatacji powierzchni. Do codziennych zadań osób sprzątających z pewnością należy zaliczyć:

  • mycie toalet wraz z uzupełnianiem mydła, papieru toaletowego oraz ręczników papierowych;

  • opróżnianie koszy na śmieci;

  • sprzątanie aneksu kuchennego – wycieranie blatów, stołów, ekspresu do kawy, mikrofalówki;

  • zamiatanie, mycie i odkurzanie podłóg,

  • dezynfekcja włączników światłe, klamek, przycisków w windzie oraz poręczy schodowych.

Przynajmniej raz w tygodniu z kolei należy wycierać kurz z mebli, parapetów, biurek i sprzętów biurowych – komputerów, monitorów, drukarek etc. Nie można też zapominać o elementach gruntownych porządków przeprowadzanych okresowo. Mowa o takich usługach jak między innymi mycie okien i innych przeszkleń, czyszczenie mebli tapicerowanych, pranie wykładzin oraz dywanów. Firma sprzątająca, która zapewnia kompleksową opiekę nad obiektem w tym zakresie, powinna także zagwarantować grabienie liści jesienią, odśnieżanie zimą oraz koszenie trawników latem. Może się zdarzyć także sytuacja, że potrzebne będzie sprzątanie w rozszerzonym wariancie, a mianowicie po przeprowadzonym remoncie pomieszczeń. Takie usługi warto wcześniej skonsultować z zatrudnioną ekipą, aby mogła się do tego odpowiednio przygotować i spełnić nasze oczekiwania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz