Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się grzyba z pomieszczeń?

Jak pozbyć się grzyba z pomieszczeń?

Powstały z wilgoci grzyb negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i niszczy pomieszczenia oraz sprzęty domowe. Dlatego nie należy dopuszczać do jego rozwijania się i rozprzestrzeniania. Jeśli już zauważysz coś niepojącego na ścianie, działaj zawczasu. Poniżej prezentujemy nowoczesne metody pozbywania się grzyba i podpowiadamy, jak sobie radzić z tym problemem.

Jak unikać powstawania grzyba?

Przyczynami powstawania grzyba mogą być:

  • niedogrzanie pomieszczeń,
  • niewłaściwa wentylacja,
  • zbieranie się pary wodnej,
  • awarie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • nadmiar wilgoci (np. w wyniku niedoschnięcia ścian po pracach budowlanych),
  • nieprawidłowa izolacja termiczna ścian zewnętrznych,
  • przemarzanie ścian.

To wszystko może prowadzić do tego, że w domu lub mieszkaniu może pojawić się szkodliwa narośl na ścianach. Odgrzybianie wiąże się z kosztami, więc po raz kolejny sprawdza się zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Można w prosty sposób zmniejszyć ryzyko powstania tego problemu – wystarczy zadbać o dobrze wykonaną zewnętrzną izolację termiczną na budynku oraz o dobrą wentylację. W łazienkach bez okien warto pozostawić po kąpieli otwarte drzwi. Dobrze jest również zainwestować w osuszacz powietrza lub postawić na profesjonalne osuszenie budynku. Pamiętaj także o tym, by likwidować wszelkie mostki termiczne w izolacji oraz zadbać o prawidłową temperaturę w pomieszczeniach. Generalnie zakłada się, że wnętrza powinny utrzymywać temperaturę na poziomie co najmniej 20° C.

Skuteczne odgrzybianie pomieszczeń, czyli ozonowanie

Jeśli w pomieszczeniach pojawił się grzyb, trzeba działać szybko i skutecznie. Obecnie najbardziej polecaną metodą zwalczania wspomnianego problemu jest ozonowanie.

Jak wyjaśnia ekspert firmy F.H.U Tokarski z Łodzi: „Ozonowanie to ekologiczna i bezpieczna metoda dezynfekcji, której można poddawać różne przedmioty. W porównaniu z chlorem, ozon jest o wiele bardziej skuteczniejszym w działaniu środkiem. Ozonem zwalcza się insekty, roztocza, grzyby, drobnoustroje oraz nieprzyjemne zapachy.”


Dzięki ozonowaniu możesz zyskać czyste i świeże powietrze, i to bez konieczności używania środków chemicznych. Tę usługę szczególnie rekomenduje się alergikom, którzy nie mogą przebywać w pomieszczeniach zagrzybiałych i zanieczyszczonych, a jednocześnie nie chcą wprowadzać do mieszkania szkodliwych, syntetycznych substancji. Efekt ozonowania jest trwały, a sama czynność wykonywana jest bardzo szybko, przy pomocy specjalistycznego urządzenia.

Dlaczego warto odgrzybiać dom lub mieszkanie?

Pamiętaj o tym, że stałe przebywanie w wilgotnym, zagrzybionym budynku może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie. Grzyby wytwarzają bowiem toksyny.

Wilgoć atakuje także sprzęty gospodarstwa domowego oraz urządzenia elektroniczne. Ma to wpływ na ich wygląd i funkcjonalność – po kontakcie z grzybem rzeczy nadają się często tylko na śmietnik. Nie warto ryzykować. Lepiej postawić na skuteczne, szybkie i bezpieczne metody odgrzybiania pomieszczeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz