Materiał Partnera

Czemu służą odwodnienia liniowe?

Czemu służą odwodnienia liniowe?

Właściciele domów jednorodzinnych często martwią się o to, że po nawałnicy na podjeździe będzie zalegać sporo wody. Taka sytuacja nie musi jednak mieć miejsca. Wystarczy, że na etapie projektowania i budowania zadba się o odpowiedni system odprowadzający wodę. Dobrym przykładem jest odwodnienie liniowe. Na czym to polega i dlaczego jest tak ważne?

Główne zadanie odwodnień liniowych

Odwodnienia liniowe umożliwiają lepszą kontrolę nad zbieraniem z różnego typu powierzchni utwardzanych materiałami trwałymi. O jakie materiały chodzi? To na przykład beton, kostka brukowa itd. W normalnych warunkach nie ma bowiem możliwości, by woda w sposób naturalny wsiąknęła w wybrukowany podjazd.

Dlaczego jest tak ważne, by zadbać o odwodnienie liniowe? Bez tego trzeba czekać, aż deszczówka sama wyparuje lub w sposób manualny pozbyć się zalegającej wody. To czasochłonne zajęcie, a podobnym sytuacjom można przecież zapobiegać.

Elementy w odwodnieniu liniowym

Odwodnienie liniowe składa się z kilku elementów składowych. Do najważniejszych zalicza się korytka, stanowiące jednocześnie początek systemu. To w nich pierwotnie gromadzi się woda deszczowa. Korytka można zamontować przy garażach, na podjazdach lub w okolicy budynków gospodarczych. Zazwyczaj są wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Kolejnym elementem jest ruszt, czyli kratka odpływowa, która zbiera wodę wpływającą do korytek. Wśród popularnych na rynku produktów wymienia się ruszty żeliwne lub wykonane ze stali nierdzewnej.

Do łączenia poszczególnych rur drenażowych wykorzystuje się natomiast ścianki czołowe. Zazwyczaj umieszcza się je na końcu systemu odwadniającego.

Gdzie warto wykorzystać odwodnienie liniowe?

Takie odwodnienia można wykorzystywać w wielu miejscach. Wszystko jest uzależnione od wybranej klasy obciążeń dla danego produktu. Odwodnienia liniowe znajdują zastosowanie miejscach takich jak:

  • wjazdy do garażu,
  • chodniki,
  • tarasy,
  • parkingi.

Mniej typowym, choć rekomendowanym rozwiązaniem będzie zaadaptowanie odwodnień liniowych na działkach mokrych i na wszystkich obszarach, w których ogólna wilgoć jest spora (okolice altanek, ogródki działkowe, stodoły). Co ciekawe, taki system odprowadzana wody można efektywnie łączyć z systemami rur spustowych. Dzięki temu możliwe jest transportowanie wody z dachu bezpośrednio do studzienek.

O czym warto pamiętać?

Rury muszą być wykonane ze spadkiem pod odpowiednim kątem. W innym przypadku woda będzie się wylewać z odwodnień, a system nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji. Ryzyko wystąpienia takiej problematycznej sytuacji można jednak ograniczyć. Dobrym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych firm montażowych. Nie bez znaczenia jest również jakość elementów składowych systemu. Wysokiej klasy produkty oferuje producent STORA-DRAIN.

Trzeba mieć również na uwadze, że odwodnienie liniowe nie może odprowadzać wilgoci, która już wsiąknęła w głąb ziemi. Kratki odpowiadają wyłącznie za transportowanie wody deszczowej i zapobiegają tworzeniu się kałuż.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz