Artykuł sponsorowany

Jak postępować z olejami odpadowymi?

Jak postępować z olejami odpadowymi?

Oleje odpadowe są kłopotliwe – z ich utylizacją nie poradzi sobie każda firma odbierająca odpadki z gospodarstwa domowego. Konieczne jest zastosowanie zupełnie innego podejścia – przekazanie oleju odpadowego wyspecjalizowanemu w jego recyklingu przedsiębiorstwu. Aby zrobić to właściwie, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie są oleje odpadowe oraz jak należy je przechowywać.

Które oleje możemy zaklasyfikować jako oleje odpadowe?

Definicję olejów odpadowych jasno kształtuje ustawa o odpadach. Zgodnie z ustępem szesnastym jej trzeciego artykułu oleje odpadowe to wszelkie oleje smarowe lub przemysłowe – mineralne lub syntetyczne – które przestały nadawać się do pierwotnego użytku. W tej kategorii możemy wyszczególnić kilka najważniejszych grup, takich jak zużyte oleje silnikowe, oleje turbinowe, smarowe czy przekładniowe. Tak samo jak ich definicja, także pozyskiwanie, magazynowanie oraz recykling olejów odpadowych definiuje prawo – w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 roku w sprawie szczegółowe sposobu postępowania z olejami odpadowymi.

W czym magazynowane są oleje odpadowe?

Magazynowane oleje odpadowe muszą znaleźć się w szczelnie zamkniętych pojemnikach, zbudowanych ponadto z materiału, który niełatwo poddaje się działaniu ognia. Pojemnik tego typu musi zostać dodatkowo zabezpieczony przed stłuczeniem. Na każdym z tego typu pojemników powinien znaleźć się napis „olej odpadowy”, kod odpadu oraz oznakowanie wymagane przepisami szczegółowymi. Przepisy te dotyczą transportu odpadów niebezpiecznych i znajdują się w ogólnoeuropejskiej umowie nazywanej ADR. Dodatkowe oznaczenia mogą pojawić się wówczas, gdy olej miał kontakt z niebezpiecznymi substancjami.

W jaki sposób przetwarzane są oleje odpadowe?

Firmy zajmujące się recyklingiem olejów odpadowych – takie jak przedsiębiorstwo DMPOL – zmuszone są do działania w zgodzie z obowiązującymi przepisami. W myśl wspomnianej wyżej ustawy o odpadach – konkretniej jej artykułu dziewięćdziesiątego pierwszego – oleje odpadowe powinny być na wstępie poddane procesom regeneracji. Procesy tego typu mogą polegać na próbie usunięcia zanieczyszczeń obecnych w oleju. Jeżeli taka regeneracja jest całkowicie niemożliwa, dopuszcza się unieszkodliwienie oleju odpadowego. Nie zawsze polega ono na przetworzeniu oleju – unieszkodliwienie może koncentrować się wyłącznie na odpowiednim składowaniu. Oleje odpadowe można składować na powierzchni ziemi lub pod nią, bezwzględnie zakazuje się ich wylewania – szczególnie do wód.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz