Artykuł sponsorowany

Poznaj podstawową klasyfikację złomu

Poznaj podstawową klasyfikację złomu

Na użytek handlu powstała klasyfikacja złomu, który dzielony jest ze względu na swój typ czy też czystość. Ułatwia to również późniejszy odzysk surowców, który jest złożonym i wieloetapowym działaniem. Przed przywiezieniem do skupu złomu materiałów warto zatem wstępnie je posegregować. Poznaj podstawowe rodzaje złomu.

Czym jest złom?

Za złom uznaje się ogół metalowych wyrobów, które są zniszczone, uszkodzone lub nieprzydatne w swojej obecnej formie do dalszego użytku. Muszą one mieć jednak wartość recyklingową. Złom nie jest bowiem odpadem przekazywanym do utylizacji, ale zawsze trafia do ponownego przetwórstwa. Pierwszym etapem odzysku jest tzw. złomowanie. Polega ono na selekcji materiałów, ich oczyszczaniu i segregowaniu. Właściwy recykling to zaś cięcie złomu na mniejsze części, które później są przetapiane. Z nich zaś produkowane są półprodukty do dalszego wykorzystania: np. granulat stalowy, śrut aluminiowy czy blachy i druty miedziane.

Jak klasyfikowany jest złom?

Sposób klasyfikowania złomu jest prosty. Przede wszystkim skupowane materiały dzieli się ze względu na surowiec, z którego został on wyprodukowany w całości lub też w większej części. Podział uwzględnia również formę złomu, jego pochodzenie, a także czystość. Takie kategoryzowanie pomaga zarówno w obrocie materiałami, jak i w późniejszym odzysku. Dobrze opisany złom szybciej trafi na specjalne linie przetwórcze, a następnie powtórnie na rynek. Olbrzymie ilości złomu każdego roku przyjmuje m.in. skup TOM-BUD, który działa w Koniecpolu.

Klasyfikacja złomu

Ze względu na surowiec, z którego został stworzony dany wyrób zaliczany do złomu wyróżnia się:

  1. Złom stalowy – można podzielić go na złom wsadowy, który nie wymaga przygotowania do odzysku, może być on bezpośrednio umieszczony w piecu hutniczym, zalicza się do niego materiał stalowy czysty o maksymalnych wymiarach 4 mmm; złom niewsadowy, czyli ten, który przed przetopieniem musi być w odpowiedni sposób rozgnieciony, przetopiony i pocięty.
  2. Złom żeliwny – dzieli się na żeliwo handlowe (białe) oraz maszynowe (ciemne), pochodzi przede wszystkim z branży budowlanej i przemysłowej (stare kaloryfery, instalacje, elementy silników oraz maszyn produkcyjnych).
  3. Metale nieżelazne – klasa złomu o wysokiej wartości rynkowej ze względu na zachowywanie po recyklingu wszystkich pierwotnych własności fizycznych i chemicznych, złom zwany inaczej metalem kolorowym: aluminium, cynk, ołów, stopy znalu i mosiądzu, oraz miedź.
  4. Elektrośmieci – odpady, które posiadają w swoim składzie elementy mogące zostać po rozłożeniu zakwalifikowane do złomu stalowego, żeliwnego oraz do metali kolorowych, głównie sprzęt AGD/RTV oraz kable. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz