Materiał Partnera

Jak poradzić sobie z przebitym kołem w samochodzie?

Jak poradzić sobie z przebitym kołem w samochodzie?

Złapanie tak zwanego “kapcia” podczas podróży naszym samochodem nie należy do przyjemnych. Jest to także sytuacja kłopotliwa oraz niebezpieczna. W przypadku spotkania się na trasie z przebitym kołem nie musimy od razu wzywać pomocy drogowej, by zajęła się naszym samochodem. Czynność, jaką jest wymiana koła nie jest tak naprawdę trudna i możemy ją wykonać sami. Dokładna instrukcja jak to zrobić, zawarta jest w poniższym artykule, do którego zapraszamy.

Jak rozpoznać, że jedziemy z przebitą oponą?

Podstawowym czynnikiem, który powinien nam zwrócić uwagę, że coś jest nie tak z naszym kołem jest to, że nasz samochód zaczyna znosić w którąś ze stron. Zazwyczaj także można doświadczyć nieprzyjemnych wibracji lub usłyszeć charakterystyczne dudnienie. W tym momencie powinna zaświecić nam się ostrzegawcza lampka w głowie. Nie powinniśmy bowiem w takich sytuacjach wykonywać gwałtownych manewrów, ostro hamować lub przyspieszać, tylko jak najwcześniej, ale spokojnie zjechać na twarde i płaskie pobocze i się zatrzymać. Po zatrzymaniu włączamy światła awaryjne, rozstawiamy trójkąt ostrzegawczy w przewidzianej w przepisach odległości oraz zakładamy kamizelkę odblaskową dla naszego bezpieczeństwa. Powinniśmy także poprosić naszych pasażerów o opuszczenie samochodu oraz wypakować z niego najcięższe bagaże. Na końcu zaciągamy hamulec ręczny, wrzucamy pierwszy bądź wsteczny bieg i zabieramy się do zmiany koła.

Jak wymienić koło w samochodzie?

Na początku warto wspomnieć, że najlepiej jest posiadać w swoim samochodzie pełnowymiarowe koło zapasowe lub zwykłą dojazdówkę. W swoim samochodzie powinniśmy posiadać także prosty zestaw naprawczy oraz podnośnik. Wszystkie tego typu rzeczy możemy znaleźć w luce koła zapasowego. Gdy mamy już wszystkie potrzebne narzędzia, zabieramy się do właściwej zmiany koła. Na początku musimy poluzować śruby w kole za pomocą specjalnego klucza do odkręcania kół. Następnie rozkładamy podnośnik i umiejscawiamy go w miejscu dla niego przeznaczonego. To miejsce jest odpowiednio zaznaczone pod spodem karoserii, a jak mamy z tym trudność, zawsze możemy sprawdzić w instrukcji. Dobrze podłożony podnośnik podniesie nasz samochód na wymaganą wysokość. Teraz odkręcamy wszystkie śruby i zdejmujemy niesprawne koło. Po ściągnięciu wadliwego koła, zakładamy koło zapasowe i dokręcamy śruby najpierw ręką, a później kluczem. W momencie gdy nie jesteśmy już w stanie bardziej ich dokręcić, obniżamy i wyjmujemy podnośnik. W tym momencie samochód znów stoi na wszystkich swoich kołach. Musimy jeszcze tylko porządnie dokręcić wszystkie śruby i możemy składać wszystkie rzeczy. Po wykonaniu wszystkich tych czynności, jesteśmy gotowi do dalszej podróży. Pamiętajmy, że przebite koło naszego samochodu nie oznacza końca jego żywotności oraz zakupu nowego. Jednak jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takiej jak np. Bryl-Car Wulkanizacja, której specjalizacją jest wulkanizacja.

Opracowanie:
Pelplin, Pólko 12
tel. 665 796 551
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz