Artykuł sponsorowany

Jak odkłaczyć kota? Przychodnia Weterynaryjna Jacek Jakubek

Jak odkłaczyć kota? Przychodnia Weterynaryjna Jacek Jakubek

Każdy, kto oglądał Shreka, doskonale pamięta kota, któremu własna sierść drażniła układ pokarmowy. Nie jest to problem wyssany z palca. Faktem jest, że koty połykają duże ilości sierści podczas codziennej toalety. I nie jest to bez znaczenia dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem? Radzi specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Jacek Jakubek, prowadzący gabinet w Tarnowie.

Skąd sierść bierze się w jelitach kota?

Do czyszczenia swojego futerka koty używają języka. W związku z tym spora część włosków dostaje się do układu pokarmowego i zatrzymuje się w jelitach. Z czasem zbita sierść zaczyna tworzyć pilobezoar włosowy, co skutkuje niedrożnością jelit i może stać się przyczyną ich uszkodzenia. Brak regularnego odkłaczania prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci zwierzęcia. Naturalnym środkiem przeczyszczającym dla kotów jest trawa. Jednak mruczki, które nie wychodzą na zewnątrz, nie mają do niej dostępu. Koty najczęściej potrzebują odkłaczania w okresie letnim, kiedy to zaczynają linieć. Skąd mamy wiedzieć, że pupil potrzebuje naszej pomocy?

Jakie są objawy zakłaczenia?

Jeśli zaobserwujemy u kota takie objawy jak:

  • częste wymioty,

  • kaszel,

  • krztuszenie się przy posiłku,

  • utratę apetytu,

  • brak chęci do zabawy,

  • ospałość,

  • bolesność brzucha,

  • wzdęcia

warto zainterweniować. Doraźnie można podać mruczkowi parafinę lub lactulozę, ale jeśli to nie pomoże, trzeba wybrać się do weterynarza.

Jak zapobiegać zakłaczeniu?

Jak informuje specjalista z Przychodni Weterynaryjnej Jacek Jakubek:

Na zakłaczenie najbardziej narażone są koty długowłose, starsze i mocno liniejące. Aby nie dopuścić do połykania zbyt dużej ilości sierści, kocie futerko powinno być regularnie wyczesywane. Zaleca się również serwowanie karm, które ułatwiają wydalanie sierści z układu pokarmowego.

Dodatkowo można pokusić się o podawanie specjalnych past lub przysmaków odkłaczających. Dostępne są one w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Tego typu specyfiki serwuje się kotom zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej co drugi lub co trzeci dzień. Pasty odkłaczające są wyjątkowo atrakcyjne dla zwierząt ze względu na smak.

Jeśli jednak chcemy, by kot oczyszczał swój organizm w jak najbardziej naturalny sposób, możemy zasiać w domu nieco jęczmienia lub owsa w donicy. Mruczek będzie skubał trawkę, co wywoła wymioty, pozwalające opróżnić żołądek z sierści. Wadą tej metody jest konieczność częstego sprzątania po kocie.

Leczenie przepukliny u zwierząt w ofercie Przychodni Weterynaryjnej Jacek Jakubek

W przypadku wykrycia przepukliny u zwierzęcia, lekarz weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej Jacek Jakubek podejmuje odpowiednie kroki w celu szybkiego i bezpiecznego usunięcia przepukliny.

Leczenie przepukliny u psów czy kotów może wymagać interwencji chirurgicznej. W przypadku niewielkiej przepukliny możliwe jest zastosowanie terapii zachowawczej, jednak większe przypadki często wymagają operacji. Istnieją różne rodzaje zabiegów, w tym wszczepienie siatki lub szwów, w celu wzmocnienia osłabionych tkanek i zapobiegania dalszemu rozwojowi przepukliny. Ważne jest również, aby po operacji zwierzę było pod stałą obserwacją weterynarza i stosowało odpowiednią rehabilitację.

Opracowanie:
Tarnów, Gumniska 11
tel. 14 692 45 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz