Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto czipować zwierzęta w Przychodni Weterynaryjnej Jacka Jakubka w Tarnowie?

Dlaczego warto czipować zwierzęta w Przychodni Weterynaryjnej Jacka Jakubka w Tarnowie?

W sytuacji ucieczki, zaginięcia lub kradzieży zwierzęcia, ma ono znacznie większe szanse na odnalezienie swojego opiekuna, jeśli uprzednio zostało zaczipowane. Dzieje się tak, ponieważ każdy czip oznaczony jest unikalnym numerem przypisanym do danego zwierzęcia. Każdy właściciela psa lub kota powinien zdecydować się na zaczipowanie pupila w przychodni weterynaryjnej. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Czym jest i jak działa czip?

Czip jest bardzo małym urządzeniem – jego wielkość porównuje się do ziarenka ryżu – które zostaje wszczepione pod skórę zwierzęcia. Każdy czip oznaczony jest unikalnym, piętnastocyfrowym numerem, przypisanym do danego zwierzęcia. Jeśli wprowadzony on zostanie do odpowiedniej bazy, po zeskanowaniu urządzenia poznać można niezbędne dane właściciela psa lub kota. Dzięki temu zagubione zwierzę szybko wróci do domu. Warto wspomnieć, że czipowanie zwierząt nie jest obowiązkiem właściciela wynikającym z przepisów prawa. Jednak za wykonaniem zabiegu stoi szereg argumentów, które warto wziąć pod uwagę.

Jak wygląda czipowanie zwierząt?

Czipowanie zwierząt jest powszechnie znanym zabiegiem jednorazowym, który wykonuje się w przychodniach weterynaryjnych. Lekarz zaczyna od odchylenia sierści. Jeśli jest to konieczne, może zdecydować się na jej zgolenie. Następnie wyciąga aplikator z czipem, który wcześniej przechowywany był w sterylnych warunkach. Przykłada go do skóry zwierzęcia i wszczepia urządzenie. Wszystko trwa dosłownie chwilę. Gdy czip będzie już znajdował się pod skórą psa lub kota, lekarz weterynarii zeskanuje go za pomocą specjalnego czytnika, by upewnić się, że czip działa poprawnie.

Dlaczego warto czipować zwierzęta?

Jak zostało wspomniane, czipowanie zwierząt nie jest obowiązkowe. Powstało jednak mnóstwo kampanii mających na celu rozpropagowanie tej praktyki. Dla wyjaśnienia, dlaczego warto czipować zwierzęta, warto przypomnieć, co dzieje się z zagubionym zwierzęciem. Często samotnie błąkające się psy lub koty zwracają uwagę przechodniów, którzy albo samodzielnie zabiorą zwierzę do przychodni weterynaryjnej czy schroniska, albo zawiadomią o problemie odpowiednie służby. Policja, straż miejska, schroniska oraz gabinety lekarskie, takie jak Przychodnia Weterynaryjna Jacka Jakubka, dysponują czytnikami pozwalającymi na odczytanie danych wprowadzonych do bazy wraz z unikalnym numerem czipa. W ten sposób odnalezione zostaną dane kontaktowe właściciela, który z niemałą ulgą przyjmie zwierzę z powrotem do domu.

Opracowanie:
Tarnów, Gumniska 11
tel. 14 692 45 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz