Jak objawia się udar słoneczny?

Jak objawia się udar słoneczny?

Lato to ulubiona pora roku wielu z nas. Pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, jednak upalna aura nie wpływa dobrze na zdrowie. Możemy odczuwać wyraźne osłabienie, zawroty głowy i zmęczenie. Szczególnie narażone na dolegliwości są dzieci, seniorzy oraz osoby zmagające się z różnymi schorzeniami. Sprawdź, czym objawia się udar słoneczny i jak go szybko rozpoznać.

Strony www Strony www

Co to jest udar słoneczny?

Udar słoneczny pojawia się w sytuacjach, gdy organizm pod wpływem działania wysokiej temperatury zostaje doprowadzony do przegrzania. Ciało nie jest w stanie odprowadzić skumulowanego ciepła, więc na poziomie komórek i tkanek dochodzi do niebezpiecznych zmian. Pojawiają się niepokojące objawy udaru cieplnego, których nie można bagatelizować.

Kto jest w grupie ryzyka?

Udarem słonecznym zagrożona jest szczególnie grupa osób, u których termoregulacja nie działa prawidłowo. Powodem takiego stanu może być wiek, choroba lub to, że zdolność do termoregulacji nie została jeszcze w pełni wykształcona. W grupie ryzyka są:

  • osoby w podeszłym wieku
  • dzieci, szczególnie niemowlęta
  • osoby otyłe
  • cukrzycy
  • osoby cierpiące na schorzenia układ krążenia
  • osoby przyjmujące leki moczopędne
  • osoby nadużywające alkohol

Jakie są pierwsze objawy udaru cieplnego?

Zanim wystąpią pierwsze objawy udaru słonecznego, który pojawia się nagle, zazwyczaj dochodzi do osłabienia cieplnego. Na takie dolegliwości narażeni są szczególnie pracownicy fizyczni, a także osoby intensywnie uprawiające sport. Pierwsze symptomy to kurcze cieplne, w tym kurcze kończyn lub brzucha. W razie pojawienia się dolegliwości powinno się jak najszybciej zejść ze słońca, a następnie napić się dużej ilości wody.

Inne niepokojące sygnały to wyraźne osłabienie, rozdrażnienie, zawroty głowy, nudności, bladość skóry. Jeśli samopoczucie nie poprawia się nawet po odpoczynku w cieniu i nawodnieniu, należy jak najszybciej zawiadomić lekarza. W niektórych przypadkach mogą pojawić się zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka.

Jak są objawy udaru od słońca?

W zależności od stopnia porażenia objawy udaru od słońca mogą być mniej lub bardziej intensywne. Skóra może stać się zaczerwieniona, jednak w cięższych przypadkach u osoby dotkniętej udarem obserwuje się bladość, dreszcze i wzmożoną potliwość. Chory odczuwa osłabienie, niepokój, ma kłopoty z poruszaniem i mówieniem. Pojawiają się silne bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, problemy z widzeniem. Osoby dotknięte udarem odczuwają nudności, mogą pojawić się gwałtowne wymioty. Obserwuje się zaburzenia rytmu serca i kłopoty z oddychaniem. Objawy udaru słonecznego u dorosłych, a w szczególności osób starszych, nie powinny być nigdy bagatelizowane, więc niezbędna jest szybka wizyta w najbliższej przychodni.

Kiedy należy uważać?

Oprócz osób, które znajdują się w grupie ryzyka, udar słoneczny w upalną pogodę może spotkać właściwie każdego. Oczywiście każdy z nas inaczej reaguje na podwyższoną temperaturę, więc nie wszyscy w takim samym stopniu narażeni są na przegrzanie. Latem, gdy panują upały, powinniśmy szczególnie uważać na zdrowie, gdy:

  • pracujemy w dużym nasłonecznieniu
  • wybieramy się na basen lub nad wodę
  • wykonujemy intensywne treningi na dworze
  • planujemy długi spacer w miejscach niezacienionych  
  • przebywamy na urlopie w krajach o gorącym klimacie

W takich przypadkach należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu oraz ochronie karku i głowy, a także odpowiednim ubiorze – ubrania powinny być cienkie i przewiewne. Nieprzyjmowanie płynów, zbyt ciepła odzież oraz chodzenie bez czapki lub kapelusza może naprawdę źle się skończyć w czasie intensywnych upałów. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także