Artykuł sponsorowany

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Porady dla początkujących

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Porady dla początkujących

Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o rolkach są datowane na… XVIII wiek? Oczywiście współczesne modele znacznie różnią się od tych dawnych sprzed roku 1800, wyposażonych w drewniane kółka. Obecnie producenci oferują mnóstwo rodzajów rolek, które stały się ulubieńcami nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Jak więc nauczyć się na nich jeździć?

Nauka jazdy na rolkach – jakie rolki wybrać?

Rolki dają nie tylko mnóstwo frajdy, ale też pozytywnie wpływają na zdrowie i kondycję – przez godzinę jazdy można zrzucić nawet… 514 kcal! Z tego względu coraz więcej osób kieruje swoje kroki do sklepów sportowych, by zaopatrzyć się w te popularne odmiany łyżworolek. Pamiętaj jednak, by dokładnie przemyśleć zakup i wybrać odpowiednie rolki dla początkujących. Jakie powinny być?

Przede wszystkim ich rozmiar musi być dobrze dopasowany do Twojej stopy. Lepiej nawet, by były odrobinę większe, aby nie uciskały stopy, która może puchnąć w trakcie jazdy. Godne uwagi są rolki rekreacyjne lub fitness, wyposażone w solidne klamry, sznurowadła i hamulec z tyłu.

Początkujące osoby powinny wybrać modele z kółkami kauczukowymi od 80 do 84 mm, oraz twardością około 82-84A. Ważne też, by były właściwie wyprofilowane i wyposażone w wygodne wkładki, jak na przykład rolki K2 czy Rollerblade Twister.

Nauka jazdy na rolkach – jak przebiega krok po kroku?

Kiedy już zaopatrzysz się w solidne rolki od renomowanego producenta, ochraniacze i kask, pora na pierwsze lekcje. Na naukę tak naprawdę nigdy nie jest za późno, chociaż dzieci najszybciej opanowują tę nową umiejętność. Mimo to, warto spróbować swoich sił w każdym wieku! Postaraj się, by podczas nauki jazdy na rolkach towarzyszył Ci ktoś, kto będzie Cię asekurował i w razie upadku, pomoże wstać. Wsparcie daje również większe poczucie bezpieczeństwa i motywację.

- Najważniejsze w nauce jazdy na rolkach jest przyjęcie właściwej postawy, czyli: lekkie ugięcie nóg i delikatne pochylenie tułowia do przodu. W ten sposób obniżasz środek ciężkości, co przekłada się na zachowanie równowagi. Następny krok to odpowiednie ustawienie stóp: równolegle do siebie, a potem w lekkim rozchyleniu, na kształt litery „V” – mówi specjalista z firmy RoweryRolki.pl.

Kiedy już przyjmiesz powyższą postawę, zacznij się lekko odpychać od podłoża. Możesz też rozpocząć naukę od chodzenia, co z czasem przerodzi się w płynne posuwanie po nawierzchni. Jazda na rolkach jest bardzo podobna do poruszania się na łyżwach.

Pamiętaj też o hamulcu, który zazwyczaj znajduje się z tyłu prawego buta. Wystarczy podnieść przód stopy, i nacisnąć piętę. Aby zahamować, możesz też ułożyć nogi w kształt odwróconej litery V, czyli /\.

Widzisz – wcale nie jest to tak trudne, jak się wydaje! Warto więc zainwestować w solidne rolki i wyruszyć na podbój pobliskich szos.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz