Artykuł sponsorowany

Jak napisać dobry biznesplan?

Jak napisać dobry biznesplan?

Marzy Ci się własna działalność gospodarcza, masz pomysł, ale nie wiesz co dalej? Najlepszym sposobem na przygotowanie się do tak dużego korku jest stworzenie biznesplanu. Narzędzie to jest pierwszą i podstawową rzeczą, od której powinno zaczynać się planowanie własnej firmy. Jakie jest najważniejsze zadanie biznesplanu i jak go stworzyć? Zapraszamy do lektury.

Czym jest biznesplan?

Biznesplan to dokument, w którym spisany jest cały plan na nowy biznes, włącznie z koncepcją rozwoju firmy. Zazwyczaj zawiera on zarówno krótko jak i długoterminowe cele wraz z ich szczegółowym opisem. Dobrze przygotowany biznesplan powinien zawierać również analizę możliwości rynkowych oraz środków, które umożliwią osiągnięcie założonych celów w konkretnym czasie. Plan ten jest istotny również w przypadku starania się o zewnętrzne finansowanie i pozyskanie inwestorów. Chcąc zyskać gwarancję, że przygotowany dokument będzie kompleksowy, warto jego wykonanie przekazać w ręce specjalistów z PC Partner. Tym bardziej, że dobry biznesplan wymaga wiedzy z zakresu wielu dziedzin, w tym prawa, ekonomii oraz marketingu.

Co powinno znaleźć się w biznesplanie?

Podstawową zasadą dotyczącą przygotowywania biznesplanu jest to, że powinien on być sporządzony w sposób przejrzysty i zrozumiały. Pierwszą częścią dokumentu powinno być streszczenie, zawierające wszystkie najistotniejsze informacje, w tym opis produktów/usług i wysokość niezbędnych środków finansowych. Niezbędna jest również krótka charakterystyka przedsiębiorstwa. Kluczowym elementem biznesplanu jest studium wykonalności, będące analizą możliwości wykonania przygotowanego planu. Jest ono niezbędne szczególnie w sytuacji ubieganie się o finansowanie działalności ze środków Unii Europejskiej. Zakładając własną firmę, warto zlecić przygotowanie oby wspomnianych dokumentów. Są one niezwykle pomocne przy podejmowaniu istotnych decyzji, zarówno na początku istnienia przedsiębiorstwa jak i później, podczas jej rozwoju.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz