Artykuł sponsorowany

Jak należy dbać o protezę i jak wygląda jej naprawa?

Jak należy dbać o protezę i jak wygląda jej naprawa?

Chyba każdy z nas marzy o pięknym, białym uśmiechu. Niestety wiele rzeczy ma zły wpływ na stan naszych zębów. Rozwiązaniem tego problemu są protezy zębowe. Stosuje się je w celu odbudowania lub uzupełniania brakującego uzębienia. Zaletą protez jest to, że nie powstają w nich ubytki próchnicowe. Jednak to nie oznacza, że nie musimy o nie dbać. Wręcz przeciwnie, tylko odpowiednie zdanie o protezy pozwala na ich długotrwałe noszenie. Zatem jak o nie dbać i co robić, gdy ulegną uszkodzeniu?

Jakie są rodzaje protez zębowych?

Możemy wyróżnić wiele różnych protez zębowych. Najogólniej dzieli je na protezy stałe oraz ruchowe. Wśród tych pierwszych najpopularniejsze są korony porcelanowe, a także mosty, które wykonuje się na metalowej lub bezmetalowej podbudowie. Z kolei protezy ruchome to między innymi:

  • uzupełnienia akrylowe,
  • uzupełnienia szkieletowe,
  • uzupełnienia nylonowe.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj protezy mamy, celem ich noszenia jest pomoc w zrekonstruowaniu braków w uzębieniu.

W jaki sposób dbać o protezy?

Protezy zębowe nierzadko określane są mianem trzecich zębów, dlatego osoby, które je noszą, powinny dbać o nie w taki sam sposób, jak o zęby naturalne. Tylko odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się protezami przez wiele lat. Oprócz właściwego obchodzenia się z protezami wskazane jest ich regularne dokładne czyszczenie. Wszelkie informacje na ten temat pacjenci otrzymują podczas wizyty u lekarza, gdy ten daje nam gotową protezę. Niestety po pewnym czasie wielu z nas zapomina o zaleceniach przekazanych przez lekarza, a co za tym idzie, narażamy protezy na wiele uszkodzeń. Jak zatem zadbać o uzupełnienia zębów?

Przede wszystkim protezy powinniśmy czyścić regularnie. W trakcie wykonywania tej czynności nie można jednak wykorzystywać nieodpowiednich środków do ich czyszczenia, czyli preparatów agresywnych. Kolejny czynnik wpływający na stan protezy to przestrzeganie zaleceń dietetycznych. Bardzo często jemy twarde pokarmy lub owoce z niewielkimi pestkami, które niszczą protezy. Mogłoby się wydawać, że takie czynności nie mają złego wpływu na protezę, jednak powtarzanie ich codziennie lub kilka razy w tygodniu osłabia uzupełnienie zębowe. Nie stosowanie się do zaleceń lekarza, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń protezy. Tymi są np. odłamanie klamry, utrata wstawionego zęba lub jego pęknięcie. Gdy dojdzie do takich sytuacji, powinniśmy udać się do pracowni protetycznej, która zajmuje się ich naprawą.

Naprawa protez

Jeśli proteza uległa uszkodzeniu, jedynym ratunkiem jest jej naprawa. Samodzielnie nie powinniśmy zabierać się za tę czynność, ponieważ tylko specjaliści wiedzą, jak poradzić sobie z uszkodzeniami protez. Usługi naprawy protez oferuje m.in. gabinet protetyczny Efekt Dentic z Redy w województwie pomorskim. W zależności od wielkości uszkodzenia, proteza może być naprawiona od razu na miejscu lub w ciągu kilku dni. Gdy doszło do pęknięcia protezy, zwykle wykonuje się jej wzmocnienie. W tym celu montuje się siatkę w górnej protezie albo wykorzystuje się metalowy łuk wtapiany w akryl. Takie sposoby naprawy pozwalają protezie pełnić swoje funkcje nawet wtedy, gdy dojdzie do ponownego jej pęknięcia.

Opracowanie:
Reda, Derdowskiego 33
tel. 664 435 853
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz