Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie w czasie ciąży spotyka wiele przyszłych mam. Jest szczególnie uciążliwe, bo w stanie błogosławionym nie można przyjmować większości leków, które są skuteczne w leczeniu gorączki, kataru czy kaszlu. Dowiedz się, jak walczyć z przeziębieniem w ciąży i po które preparaty z apteki możesz sięgnąć bez obaw. Poznaj domowe sposoby na infekcję.

Ciąża a przeziębienie

Przeziębienie w czasie ciąży to powszechny problem. Przyczyną może być obniżona odporność, stres czy zmienna pogoda. Wiele kobiet zastanawia się, jak leczyć przeziębienie w ciąży, by nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.

Większość przyszłych mam obawia się stosowania leków. Dostępne w aptece preparaty na przeziębienie, które zażywały przed ciążą, nie są dozwolone dla ciężarnych kobiet. Nie wiesz, co jest bezpieczne? Rozwiązaniem mogą być domowe sposoby na infekcję.

Przeziębienie na początku ciąży

Niestety, z pozoru łagodne środki na przeziębienie czy nawet zwykłe witaminy mogą być groźne dla płodu. Lekarze zalecają, by nie przyjmować żadnych leków przez pierwsze 12 tygodni, dlatego przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży bywa szczególnie uciążliwe. Niektóre leki w ogóle nie są dozwolone, bo zażywanie grozi poronieniem. Gdy dopadło cię przeziębienie na początku ciąży, pomóc mogą jedynie domowe sposoby i wizyta u internisty lub ginekologa.

Co na przeziębienie w ciąży jest skuteczne?

Dowiedz się, jakie są sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie w ciąży:

Sposoby na katar

Sprawdzoną metodą na szybkie pozbycie się kataru jest spożywanie czosnku i cebuli, które działają podobnie do antybiotyku. Niektórzy polecają również włączyć do codziennej diety chrzan.

Nie zapomnij o uzupełnianiu witaminy C w czasie ciąży – pij letnią wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny. Nie warto dodawać soku do gorącej herbaty, bo obniża to skuteczność działania witaminy.

Na katar skuteczne są również domowe inhalacje. Możesz wykorzystać olejki – miętowy, eukaliptusowy oraz zioła, np. rumianek. Pamiętaj jednak, by olejki nie były na bazie alkoholu. Na przeziębienie dobrze działa również gorący domowy rosół.

Gdy zauważysz, że wydzielina z nosa stała się zielona lub żółta, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Sposoby na kaszel

Może być szczególnie niebezpieczny dla przyszłych mam. Uciążliwe i ciągłe kasłanie może wywołać skurcze macicy i poród, dlatego w przypadku uporczywego kaszlu lepiej od razu wybierz się do gabinetu.

Kaszel mogą złagodzić syropy z czosnku lub cebuli. Pokrojony czosnek lub cebulę należy zalać wodą z miodem i cytryną. Odstawić w ciemne miejsce na kilka godzin, przecedzić i pić po łyżeczce kilka razy w ciągu dnia.

Sposoby na ból gardła

W bólu gardła pomogą płukanki, które stosowały już nasze babcie. Płucz gardło wodą z solą lub sodą oczyszczoną. Możesz zaparzyć również liście szałwii. Ziołowa płukanka zniweluje ból.

Obolałe gardło może zwiastować anginę, więc w tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza internisty.

Jakie leki wybrać?

Jeśli domowe metody nie są do końca skuteczne, możesz wybrać się do apteki. Sprawdź, które leki są bezpieczne dla przyszłej mamy. Jeśli masz obawy przed przyjmowaniem medykamentów, skonsultuj się z lekarzem.

Leki na przeziębienie w ciąży:

 • Woda morska lub sól fizjologiczna stosowane na katar
 • Witamina C
 • Pastylki do ssania na gardło – zawsze sprawdź ulotkę, czy wybrany środek mogą stosować kobiety w ciąży
 • Paracetamol – pomoże w gorączce. Pamiętaj, by nie stosować popularnych preparatów na przeziębienie, które oprócz paracetamolu zawierają inne substancje. Dozwolona dawka paracetamolu to 2 tabletki dziennie

Uwaga, będąc w ciąży nie stosuj leków, które zawierają aspirynę, polopirynę, ibuprofen czy pseudoefedrynę. Nigdy na własną rękę nie bierz antybiotyków – antybiotyki w niektórych przypadkach, gdy choroba stanowi zagrożenie dla płodu, może przepisać jedynie internista lub ginekolog

Wybierz się do lekarza, jeśli:

 • wydzielina z nosa lub płuc zmieniła barwę
 • zauważyłaś ropną wydzielinę
 • odczuwasz ból w klatce piersiowej, pojawiły się problemy z oddychaniem
 • masz wysoką gorączkę
 • czujesz silny ból gardła
 • wymiotujesz

Czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku?

Należy pamiętać, że każdy stan zapalny zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu czy innych powikłań. Niebezpieczne dla płodu jest szczególnie przeziębienie we wczesnej ciąży przebiegające z wysoką gorączką. Jeśli po 4 dniach przeziębienie nie ustępuje lub wcześniej zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się po pomoc.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc pamiętaj o kilku zasadach:

 • Unikaj zatłoczonych miejsc
 • Pamiętaj o zrównoważonej diecie
 • Nie zapominaj o myciu rąk
 • Wysypiaj się
 • Nie rezygnuj z ruchu, jeśli nie ma przeciwwskazań
 • Unikaj stresujących sytuacji
Oceń artykuł (3)
2,0
Komentarze
Dodaj komentarz