Artykuł sponsorowany

Jak złagodzić uciążliwe objawy menopauzy?

Jak złagodzić uciążliwe objawy menopauzy?

Menopauza czyli przekwitanie to proces, który prędzej czy później dotknie każdej kobiety. Klimakterium wiąże się z całkowitym zaprzestaniem miesiączkowania, czemu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Świadomość, że nasz organizm nieuchronnie się starzeje oraz duże wahania hormonalne skutkują pogorszeniem się nastroju i apatią. W jaki sposób sobie pomóc?

Dolegliwości związane z menopauzą

Menopauza dotyczy kobiet miedzy 45 a 55 rokiem życia. Statystycznie płodność zanika w wieku 51 lat. Funkcje jajników zostają wygaszane powoli, nie dzieje się to z dnia na dzień. Zazwyczaj pierwsze symptomy klimakterium pojawiają się parę lat przed jego wystąpieniem i mają związek z nieregularnym miesiączkowaniem. Specjaliści uznają, że o przekwitaniu można mówić wtedy, gdy od ostatniej miesiączki minęło 12 miesięcy. Oprócz zaburzeń cyklu menstruacyjnego, przekwitanie utożsamiane jest z takimi objawami jak:

  • uderzenia gorąca- to bardzo charakterystyczny i dokuczliwy objaw menopauzy. Nagłym uderzeniom gorąca towarzyszy zazwyczaj uczucie osłabienia i nadmierna potliwość.
  • osteoporoza- schorzenie to wiąże się ze stopniowym zmniejszaniem się masy kostnej na skutek obniżenia poziomu estrogenów. Osteoporoza znacząco podnosi ryzyko złamań i uszkodzeń w obrębie kości
  • problemy ze snem
  • zimne poty
  • drżenie ciała
  • wahania nastroju
  • przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją
  • suchość pochwy

Do często występujących objawów można zaliczyć także problemy z nietrzymaniem moczu, spadek aktywności seksualnej związany z niskim libido, bóle kostno-stawowe i nawracające infekcje układu płciowo-moczowego.

Hormonalna terapia zastępcza

Jak mówi pan Lech Kukuła – ceniony ginekolog-położnik i właściciel prywatnego gabinetu ginekologicznego w Bolesławcu – najskuteczniejszą metodą walki z objawami menopauzy jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Wykorzystuje ona pozytywny wpływ progesteronu, estrogenu i innych hormonów na wygląd i samopoczucie kobiet. Hormonalna terapia zastępcza wdrażana jest po uprzedniej konsultacji i badaniu ginekologicznym. Specjalista ustala dawkę leku indywidualnie do potrzeb pacjentki. Należy podkreślić, że taka forma leczenia dostępna jest tylko i wyłącznie na receptę. Hormony można przyjmować pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze są tabletki, ale może zdecydować się także na zastrzyk lub noszenie specjalnego plastra.

Leczenie bez użycia hormonów

Kobiety, które obawiają się hormonalnej terapii zastępczej, najczęściej decydują się na leczenie objawowe. Jest ono jednak dużo mniej efektywne i nie sprawdza się do końca w przypadku wszystkich symptomów przekwitania. Panie w okresie klimakterium bardzo często korzystają z ziołowych medykamentów na bazie soi zwyczajnej, koniczyny czerwonej lub pluskwicy groniastej.  W łagodzeniu objawów menopauzy pomocne są tez niektóre leki antydepresyjne i nawilżające żele dopochwowe, które redukują suchość w miejscach intymnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz