Sauna ogrodowa – jakie ma zalety? Jaką saunę wybrać?

Sauna ogrodowa – jakie ma zalety? Jaką saunę wybrać?

Zgodnie z fińską tradycją sauna powinna stać w ogrodzie. Możemy zbudować ją samodzielnie lub zdecydować się na gotowe rozwiązanie. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli saun, które możemy dopasować do stylu naszego ogrodu i architektury domu. Jakie zalety ma sauna ogrodowa? Gdzie ją wybudować i ile to kosztuje? Sprawdź nasz poradnik.

Zalety sauny ogrodowej

Zgodnie z fińską tradycją sauna powinna stać właśnie w ogrodzie. Dlaczego? Poznaj najważniejsze zalety takiego rozwiązania.

Kontakt z naturą

Sauna ogrodowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wypocząć na łonie natury. Wystarczy wyjść do własnego ogrodu, aby skorzystać z przyjemnej kąpieli parowej i poczuć się jak w najlepszym SPA. Sauna w ogrodzie może być wykorzystywana przez cały rok. Zimą po skorzystaniu z sauny można pospacerować po leżącym w ogrodzie śniegu lub zdecydować się na "kąpiel" w śnieżnych zaspach. Przeszklone sauny dają możliwość rozkoszowania się zmieniającą się przyrodą i tego, jak zmienia się ona wraz ze zmianą pory roku.

Dekoracja ogrodu

Sauna to nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale również estetyczne. Drewniane sauny pięknie komponują się z zielenią ogrodu, stając się jego ozdobą. Z kolei nowoczesne sauny z przeszkleniami są oryginalnym dodatkiem do domu o nietypowej architekturze. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować projekt sauny do ogrodu oraz domu, przy którym stanie. Wówczas stanie się dekoracją przestrzeni wokół domu, obok której żaden gość z pewnością nie przejdzie obojętnie.

Prywatne SPA przez cały rok

Prywatna sauna to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla osób, które mają własną działkę i lubią korzystać z tego typu przyjemności. We własnej saunie nie trzeba stresować się przebywaniem obok innych osób, można korzystać z niej w dowolnym momencie, bez zbędnego tracenia czasu na planowanie i dojazdy do ośrodków SPA. Na kąpiel parową we własnej saunie możemy zdecydować się nawet w środku nocy. Z łatwością też zorganizujemy tam romantyczny wieczór we dwoje czy spotkanie w gronie rodziny.

Szybka i łatwa budowa

Z uroków sauny ogrodowej może korzystać każdy, kto posiada własną działkę. Sauna tego typu nie zajmuje dużo miejsca i nie potrzebuje dużo przestrzeni na jej ustawienie. Jej ogromną zaletą jest mobilność i możliwość przeniesienia w zupełnie inne miejsce. Aby wybudować saunę w ogrodzie, wystarczy przygotować płaskie, stabilne podłoże i zadbać o przyłącze elektryczne. Profesjonalnie zmontowana sauna jest gotowa do użycia zaraz po dostarczeniu. Jej postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Codzienne odprężenie i relaks

Regularne korzystanie z sauny przynosi wiele dobrego. Gorące kąpiele działają odprężająco, pomagają się wyciszyć, zrelaksować i rozluźnić ciało. Ich dobroczynny wpływ szczególnie odczują sportowcy, osoby zmęczone i przepracowane. Częste wizyty w saunie pomogą również w walce z nadmiernymi kilogramami, poprawią wygląd i kondycję skóry a także zwiększą odporność organizmu. Własna sauna w ogrodzie sprawia, że możemy częściej pozwolić sobie na korzystanie z jej możliwości, a to wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

sauna

Jaką saunę ogrodową wybrać?

Sauna ogrodowa może przypominać drewnianą altanę z płaskim lub spadzistym dachem, wyposażoną w kabinę z sauną i niewielką przebieralnię. Niektóre modele tego typu posiadają również zadaszony taras, na którym można postawić balię ogrodową lub ławką. 

W rustykalnych ogrodach lub przy domach na terenach górskich świetnie sprawdzi się sauna ogrodowa w formie beczki ustawionej w pionie lub poziomie. Z kolei w nowoczesnych przestrzeniach najlepiej będą wyglądać sauny z płaskim dachem i dużym przeszkleniem.

Większe znaczenie ma rozmiar sauny. Sauna, z której będą korzystać dwie lub trzy osoby, powinna mieć wymiary przynajmniej 2,5 x 5 m. Większe konstrukcje pozwolą na korzystanie z sauny przez większą liczbę osób a także instalację dodatkowych urządzeń i udogodnień.

Ile zapłacimy za saunę tego typu? Decydując się na jej zakup, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 15-20 tys. złotych (uwzględniając zakup pieca a także prace montażowe). O cenie sauny decyduje przede wszystkim jej wielkość, sposób wykończenia, materiały wykorzystane do jej budowy (najlepiej sprawdza się świerk skandynawski oraz cedr kanadyjski) oraz rodzaj pieca.

Miejsce na saunę w ogrodzie - gdzie zbudować saunę?

Saunę można wybudować jako oddzielny obiekt w ogrodzie lub konstrukcję, która znajduje się w budynku. Ważne jest, aby miejsce było mało wyeksponowane, aby zapewnić jak największą prywatność. Jednocześnie przy jego wyborze należy uwzględnić takie praktyczne aspekty, jak dostęp do źródła wody oraz prądu, potrzebnego do instalacji oświetlenia.

W hotelach oraz pensjonatach na pojezierzu sauny ogrodowe często są stawiane w pobliżu stawów lub jezior, aby po seansie można było cieszyć się chłodną kąpielą. Z kolei w górach oraz nad morzem często możemy się spotkać z saunami częściowo przeszklonymi, pozwalającymi cieszyć się pięknym widokiem. 

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz