Artykuł sponsorowany

Jak działają nowoczesne systemy kontrolno-pomiarowe w procesach produkcyjnych?

Jak działają nowoczesne systemy kontrolno-pomiarowe w procesach produkcyjnych?

Masowa produkcja części maszyn, samochodów, sprzętu AGD i innych wyrobów technicznych sprawia, że podczas jej realizacji trzeba się zmierzyć z wieloma czynnikami decydującymi o jakości. W natłoku producentów oraz ogromnej konkurencji tylko te najlepsze mają szansę znaleźć nabywców i utrzymać się w czołówce cenionych przez nich marek. W procesie dążenia do tego celu znacząca rolę odgrywa kontrola jakości.

 

Znaczenie kontroli jakości wyrobów

 

Nie trzeba nikogo przekonywać, że produkt wykonany niestarannie, niedokładnie zwymiarowany czy niezbyt estetyczny nie spotka się z uznaniem klientów. Jeszcze większe wymagania stawia się częściom maszyn i urządzeń, które muszą być perfekcyjnie dopasowanie do innych elementów, aby całość działała sprawnie i z maksymalną wydajnością. W technice w ciągu ostatnich stu lat nastąpiły ogromne zmiany. Dlatego współcześnie produkowane samochody, pralki automatyczne, maszyny do szycia czy frezarki nie tolerują najmniejszych luzów czy odchyleń od wymiarowej normy.

 

W matematyce czy fizyce doskonale jest znane zjawisko, które opisuje długofalowe konsekwencje ułamkowego odchylenia od wyznaczonej linii czy wartości. Z każdym milimetrem, centymetrem czy metrem to odchylenie wzrasta, całkowicie zmieniając warunki pracy układu. Nowoczesne systemy kontrolno-pomiarowe mogą wychwycić takie ułamkowe odchylenia, dzięki czemu można dokonać korekty i wyeliminować straty.

 

Jak funkcjonuje nowoczesny system kontroli jakości?

 

Kiedy myśli się o kontroli jakości, często nasuwa się obraz samotnego pracownika, który sztuka po sztuce ogląda każdy detal i odrzuca na bok te wadliwe. Takie rozwiązania były możliwe w czasach, gdy produkowano toporne detale i masywne koła zębate, w których bak czy odkształcenie zębów można było wykryć za pomocą wzroku. Obecnie dokładność wymiarowa produktów jest tak istotna, że problemem może być nawet odchylenie od normy o ułamek milimetra. Taki detal nie tylko nie wpasuje się w zestaw części, ale też może negatywnie wpływać na parametry pracy.

 

Projektowane i budowane przez firmę For Control systemy kontrolno-pomiarowe to bazujące na automatyce przemysłowej złożone zespoły bardzo wrażliwych i dokładnych czujników oraz elementów elektronicznych. Te drugie odpowiadają za odbiór danych, ich zapisywanie i analizowanie oraz generowanie raportów o błędach. Co mogą mierzyć takie systemy? Do typowych funkcji kontrolnych zaliczają się pomiary:

  • stopnia pokrycia powierzchni warstwą materiału,
  • precyzji odwzorowania wymiarów wykonywanych elementów,
  • stopnia wygładzenia powierzchni,
  • szczelności pokrycia,
  • grubości powłoki lakierniczej,
  • położenia osi symetrii detalu.

 

W nowoczesnych, cyfrowych systemach kontrolno-pomiarowych pracują też różne detektory. Ich zadaniem jest wykrywanie nieprawidłowości np. w strukturze materiałów czy w jakości spawów. Te ostatnie mają bardzo duże znaczenie w przypadku zbiorników ciśnieniowych czy instalacji do transportu cieczy. Montowane przez For Control stanowiska kontrolne szczególnie sprawdzają się przy produkcji części samochodowych i do maszyn.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz