Materiał Partnera

Jak działają kotły na pellet?

Jak działają kotły na pellet?

Kotły centralnego ogrzewania na pellet to nowoczesna i ekologiczna alternatywa dla kotłów węglowych. Oszczędzają pieniądze i czas, a emisja spalin jest niewielka, więc jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska. Dowiedz się, jak działają kotły na pellet i jak wygląda ich obsługa, a także jakie są właściwości pelletu drzewnego.  

O pellecie słów kilka

Pellet to materiał opałowy powstający ze sprasowanych odpadów drzewnych. Jego produkcja nie wymaga naruszania naturalnych zasobów surowców - powstaje on z drzew sadzonych do celów przemysłowych i ścinanych przy okazji pobierania materiału dla branży budowlanej czy meblarskiej. 

Pellet pod względem kaloryczności i wydajności spalania przypomina ekogroszek. Ma nad nim jednak kilka istotnych przewag - wyjaśnia specjalista z firmy Pellux. - Pierwsza jest taka, że pellet nie emituje żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Wydziela się z niego tylko tyle dwutlenku węgla, ile drzewo przyjęło w czasie wzrostu. Nie przyczyniamy się więc do pogarszania jakości powietrza i nadmiernej produkcji tej substancji. Z pelletu powstaje bardzo mało popiołu, bo zaledwie 1% z suchej masy drewna, co daje 10 kilogramów popiołu na tonę pelletu. Im wyższa jest jego jakość, tym mniej popiołu.  

Warto wiedzieć, że popiół ten świetnie sprawdza się jako naturalny nawóz. Nie trzeba więc głowić się nad utylizacją pozostałości spalania. Pellet jest czysty także w sensie dosłownym. W odróżnieniu od węgla nie zostawia czarnego osadu na ścianach, ubraniach czy dłoniach, a w przewodzie kominowym nie tworzy się sadza. Pellet przyjemnie pachnie lasem. Używanie go jest higieniczne i bezpieczne.

Działanie kotła na pellet

Nowoczesne kotły na pellet są bardzo proste w obsłudze. Sprowadza się ona do dwóch czynności: napełniania zasobnika i opróżniania popielnika. Reszta dzieje się automatycznie. Kotły z podajnikiem same regulują swoją pracę i pobierają tyle opału, ile akurat trzeba. Im większy zasobnik, tym rzadziej trzeba zaglądać do kotła. Co więcej, jego praca jest programowalna, więc można racjonalnie gospodarować pelletem dla jeszcze większych oszczędności i ogrzewać dom tylko wtedy, gdy ktoś w nim jest. W związku z niewielką produkcją popiołu usuwanie go zajmuje niewiele czasu raz na kilka tygodni. 

W kotle na pellet zautomatyzowane są także rozpalanie i wygaszanie ognia oraz czyszczenie rusztu i wymiennika. To sprawia, że możesz niemal zapomnieć o konieczności ogrzewania domu. Co ważne, kotły na pellet są nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Można się o tym przekonać, zapoznając się z produktami Pellux. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
19.10.2019
Ja posiadam posiadam kocioł TWIN BIO LUXURY Ne od kostrzewy i użytkuje go już drugi sezon grzewczy i jak dla mnie jest najlepszy , bardzo dobre wykonanie , solidny , wydajny , warty swojej ceny , kocioł na całe życie ! A pellet kupuje ze strony pelleteo ceny atrakcyjne i przywożą pod sam dom