Artykuł sponsorowany

Zalety kotłów gazowych

Zalety kotłów gazowych

Wybór sposobu, w jaki ogrzewany będzie dom, to zawsze trudna decyzja. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, których zastosowanie gwarantuje optymalną temperaturę we wnętrzu nawet podczas mroźnej zimy. Niektóre metody mają jednak przewagę nad innymi. Wpływ na to ma ich efektywność oraz koszty związane z eksploatacją. Doskonałym źródłem ciepła są kotły gazowe. Co to takiego? I dlaczego warto się na nie zdecydować?

Czym są kondensacyjne kotły gazowe?

Na rynku od lat są dostępne konwencjonalne kotły gazowe. Jednak to właśnie ich kondensacyjne odpowiedniki są urządzeniami, których wykorzystywanie przynosi tak wiele korzyści. Czym różnią się między sobą? Głównym atutem, który skłania do ich wyboru, jest ilość zużywanego paliwa – gazu. Kotły kondensacyjne używają go znacznie mniej niż tradycyjne. W piecach tradycyjnych część paliwa jest szybko zamieniana w spaliny, które ulatują przez komin. Natomiast kondensacja to nic innego jak ich skraplanie po wcześniejszym schłodzeniu. W ten sposób pewna ilość paliwa jest odzyskiwana.

„Kondensacyjne kotły gazowe mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że dzięki nim zużycie paliwa zmniejsza się nawet o kilkanaście procent. W skali roku czy lat ma to kolosalny wpływ na koszty związane z ogrzewaniem domu” – mówi specjalista z Envir Technology z Sulejówka.

Zalety wykorzystywania kondensacyjnych kotłów gazowych

Nie tylko niższe zużycie paliwa sprawia, że ich montaż jest korzystny dla budżetu. Gaz jest jednym z najtańszych paliw, które może służyć do ogrzewania domu. Mimo tego potrafi doskonale ogrzać nawet duży budynek.

Na uwagę zasługuje także bezobsługowość tego rozwiązania. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na montaż kondensacyjnych kotłów, nie tracą czasu na ich kontrolowanie i obsługę. Ich zadaniem jest jedynie regulacja temperatury i opłacanie rachunków za gaz. Nie muszą oni zamawiać butli z gazem, a także ich składować. Jest to nie tylko czynnością uciążliwą, ale także wymagającą wygospodarowania miejsca na przechowywanie paliwa opałowego.

Ogrzewanie domu gazem przy użyciu kotła kondensacyjnego jest również przyjazne środowisku. Spaliny powstałe w wyniku spalania gazu ziemnego nie zawierają tlenków siarki ani pyłów. Ich ilość jest też stosunkowo niewielka.

Kotły kondensacyjne dostępne na rynku to niekiedy bardzo nowoczesne modele. Niektóre z nich mają wbudowany moduł regulacji pogodowej. Dostosowuje on automatycznie pracę kotła, tak aby ogrzewanie było efektywne względem warunków panujących na zewnątrz. Ma to także wpływ na optymalne zużycie paliwa – urządzenie nie wykorzystuje go więcej niż rzeczywiście potrzeba.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz