Artykuł sponsorowany

Jak dobrze zaprojektować halę stalową?

Jak dobrze zaprojektować halę stalową?

Stawianie konstrukcji stalowych jest sporym wyzwaniem wymagającym gruntownego przygotowania. Dotyczy to również montażu hal magazynowych, które wymagają przygotowania odpowiedniego projektu. Warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się budową konstrukcji przemysłowych i stawaniem hal stalowych. Jedynie dobry wykonawca posiadający wieloletnie doświadczenie w montażu konstrukcji stalowych będzie w stanie zapewnić najbardziej funkcjonalne i ekonomiczne rozwiązania.

Stawianie konstrukcji przemysłowych

Budowa konstrukcji stalowych może odbyć się przy wykorzystaniu gotowego projektu. Nie jest to jednak metoda pozwalająca osiągnąć 100% satysfakcji inwestora. Wynika to z prostego faktu, iż taki projekt nie będzie w pełni dostosowany do jego potrzeb. W przyszłości będzie więc trzeba przebudować halę stalową, tym samym zwiększając jej użytkowość.

Stawianie hal magazynowych ze stali stanowi proces znacznie sprawniejszy niż w przypadku tradycyjnych budynków. Równocześnie należy mieć świadomość, iż generuje także znacznie większe koszty. Wynika to z faktu, iż budowa hal stalowych wykorzystuje komponenty najlepszej jakości - są one odporne na czynniki zewnętrzne, trwałe i wytrzymałe. Montaż hali stalowej najlepiej powierzyć doświadczonym i zaufanym fachowcom, którzy oprócz realizacji projektu zajmą się również jego opracowaniem.

Jak projektuje się hale stalową?

Projektowanie hali stalowej to idealny moment na opracowanie najlepszych rozwiązań obniżających koszty przyszłej inwestycji. Jak podaje Mateusz Jabłoński, projektant konstrukcji stalowych z MatBud, dobrze opracowany projekt jest kluczowy celem optymalizacji kosztów i czasu jego realizacji. Inwestor powinien mieć świadomość następujących elementów, które powinien przedyskutować z projektantem oraz wykonawcą projektu:

  • kształt i wymiary działki,
  • przeznaczenie konstrukcji (hala magazynowa czy produkcyjna),
  • zawartość hali magazynowej lub produkcyjnej,
  • praca urządzeń w hali,
  • obciążenia posadzki, w tym rodzaj składowanych w hali materiałów,
  • ewentualność przyszłej rozbudowy hali,
  • możliwość dobudowy budynku biurowego.

Projekt hali stalowej - o czym warto pamiętać?

Podczas projektowania i realizowania hal produkcyjnych należy uwzględnić liczbę osób, która na co dzień będzie przebywać w obiekcie. Z kolei w przypadku budowania hal magazynowych najważniejszą informacją jest ilość składowanego produktu oraz sposób jego przechowywania. Parametry hali i biura powinny być oparte o aktualne potrzeby inwestora. Na co jeszcze powinno się więc zwracać uwagę podczas przygotowywania projektu?

  • Myślenie o przyszłości - realizacja hal stalowych jest dostosowana do potrzeb inwestora w danej chwili. Jeśli firma będzie się rozwijać to oczywistym może okazać się konieczność przebudowy konstrukcji. Podczas planowania należy więc uwzględnić ten czynnik.
  • Formalności - inwestor powinien zadbać o uzyskanie warunków zabudowy, jak również przeprowadzić badanie gruntu. Inwestor, który będzie w posiadaniu tych dokumentów będzie mógł zaoszczędzić sporo czasu i skrócić czas trwania niezbędnych procedur urzędowych.
  • Doświadczenie - projektowaniem i montażem hal stalowych powinna zająć się profesjonalna grupa projektantów i realizatorów. Firmy posiadające wieloletnie doświadczenie będą w stanie zaproponować najbardziej ekonomiczne rozwiązania, a co za tym idzie - nie narażą inwestora na dodatkowe koszty realizacji obiektu.

Jaką firmę wybrać?

Firma realizująca projekt i montaż konstrukcji stalowych powinna cechować się doświadczeniem w branży. Dotyczy to zarówno stawiania hal magazynowych jak i produkcyjnych. Profesjonaliści będą w stanie zaproponować inwestorowi rozwiązania najbardziej korzystne pod względem finansowym i funkcjonalnym. Gotowy obiekt budowlany będzie możliwy do późniejszej rozbudowy, a co za tym idzie - pozwoli na łatwiejszy rozwój działalności inwestora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz