Materiał Partnera

Jak dobrze przygotować się do matury?

Jak dobrze przygotować się do matury?

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu. Warto więc przygotować się do niego odpowiednio wcześnie, aby zwiększyć swoje szanse na pomyślny wynik. Wkuwanie materiału od rana do wieczora kilka tygodni przed wielkim dniem nie jest dobrym pomysłem. Nie wykorzystasz w ten sposób możliwości mózgu do przyswajania wiedzy. Jak więc uczyć się efektywnie? Spieszymy z podpowiedziami.

Stwórz plan

Przygotowanie do matury to nie jest zadanie na kilka tygodni. Najlepiej oczywiście uczyć się na bieżąco, lecz rzeczywistość pokazuje, że wielu uczniów ma z tym problem. Jak więc do tego się zabrać? Na samym początku roku szkolnego przygotuj listę przedmiotów, z których zdajesz maturę. Wypisz obszary z każdego przedmiotu, które są twoją najsłabszą stroną - od nich zacznij powtórzenie materiału. Jeśli wydaje ci się on za trudny, zapisz się na korepetycje.

Nie wszystko na raz

Mózg lepiej przyswaja informacje, jeśli podzielisz je na części, a później powtórzysz ze 2-3 razy lub więcej. Uczenie się przez całą noc lub cały weekend zwykle nie jest dobrym pomysłem. Warto również urozmaicić materiał do nauki. Jeśli na przykład przygotowujesz się do angielskiego, niemieckiego i matematyki, “przedziel” języki matematyką. Dzięki temu poszczególne partie materiału nie będą się ze sobą mieszać i szybciej zapamiętasz niezbędne informacje.

Postaraj się ograniczyć “rozpraszacze”

Media społecznościowe, poczta, gry, różne aplikacje - każdy z nas wie, jak bardzo potrafią być wciągające. A pokusa do sięgnięcia po nie jest tym większa, im więcej obowiązków mamy przed sobą. Dlatego zabierając się za naukę wyłącz telefon, a na komputerze wyloguj się ze wszystkich stron, które mogą cię rozpraszać. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu i skupisz się na nauce.

Poproś o pomoc

Jeśli ilość materiału cię przerasta, nie bój się poprosić o pomoc, np. osoby, która ma już maturę za sobą lub nauczyciela. Bez względu na to, czy twoją szkołą jest liceum ogólnokształcące, liceum wieczorowe, czy też inna szkoła, na pewno znajdzie się nauczyciel, który chętnie podpowie, jak najlepiej zorganizować naukę przed maturą. Na przykład Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne dla Dorosłych nr 16 Grażyna Łowicka dysponuje kadrą ze znakomitym podejściem pedagogicznym, pomocnym na każdym etapie nauki.

Tuż przed maturą...

Dzień i noc przed maturą nie ucz się - przyswoiłeś cały materiał, jaki mogłeś przyswoić. Ostatnie godziny przed egzaminem lepiej poświęcić na odpoczynek i sen. Zregenerowany organizm i “wypoczęty mózg” zdecydowanie bardziej pomogą niż nerwowe przeglądanie podręczników. Z rana zjedz odżywcze śniadanie i śmiało idź na egzamin. Będziemy trzymać kciuki!

Opracowanie:
Warszawa, al. Stanów Zjednoczonych 24
tel. 22 487 99 30
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz