Artykuł sponsorowany

Jak dobrać rośliny towarzyszące różom?

Jak dobrać rośliny towarzyszące różom?

Wybór roślin towarzyszącym różom to jedna z kluczowych kwestii, z którymi musimy się uporać, jeśli chcemy hodować te szlachetne krzewy. Istotne jest nie tylko połączenie barw, ale także biologiczne współgranie roślin, by nie przeszkadzały sobie wzajemnie w rozwoju. Informacje tego rodzaju posiadają tylko najbieglejsi z ogrodników, wyróżniający się długoletnim doświadczeniem oraz dużym zaangażowaniem.

Różane miesiące: kwiecień i czerwiec

Sezon różany rozpoczyna się we kwietniu, gdy krzewy róż zaczynają już powoli rozwijać swe pierwsze liście. Zdecydowana większość odmian rabatowych róż charakteryzuje się początkowo liśćmi o brązowo‐czerwonej barwie, które bardzo dobrze pasują do niektórych kwitnących wiosną bylin. Mówimy tutaj zwłaszcza o bylinach, których kwiaty występują w pomarańczowym, kremowym lub liliowym odcieniu. Jeśli krzewy róż są młode, musimy wybrać niskie byliny, by zapewnić różom odpowiednią dozę światła oraz powietrza. W czerwcu, który nazywany jest także miesiącem róż, oprócz nich rozkwita bardzo wiele różnych roślin, co może stanowić pewne wyzwanie w naszym ogródku różanym. Aby odpowiednio wybrać rośliny towarzyszące różom musimy wykazać się dużym wyczuciem barw, a także fachową wiedzą na temat wymagań poszczególnych roślin oraz zasad ich łączenia. Projekt ogrodu musi uwzględniać wszystkie te informacje, a także dużo więcej – związanych na przykład z rodzajem gleby czy najnowszymi trendami w ogrodnictwie. Pojęcie wszystkich tych niuansów samodzielnie wymaga wiele czasu, a przede wszystkim praktyki, której zwykle nie chcemy odbywać w celu założenia ogrodu. Najlepszym wyjściem będzie wówczas skorzystanie z usług fachowca – ogrodnika z wieloletnim doświadczeniem, na którego koncie znajdują się setki różnych realizacji: nie tylko prywatnych ogrodów, ale także parków i terenów zielonych. Profesjonalne podejście do sprawy oferuje firma PPUH Mapa-2 Halina Matysiak.

Barwy roślin towarzyszącym różom

Rodzaj wybranych roślin towarzyszących często odróżnia ogrodnika‐amatora od prawdziwego profesjonalisty. Istotne jest wszystko – od rozmieszczenia przez rodzaj rośliny po jej kolorystykę. Oczywiście nic nie zmieni faktu, że indywidualne upodobania kolorystyczne odgrywają tutaj znaczącą rolę, ale dobry projekt ogrodu uwzględnia nie tylko ten czynnik: bardzo ważne jest także to, by połączenia barw ze sobą współgrały. Im więcej z nich się pojawi, tym ogród może wydawać się bardziej krzykliwy i nieuporządkowany, co może być czasem pożądanym efektem – można także mimo występowania wielu roślin stonować wrażenie, jakie roztaczają.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz