Materiał Partnera

Jak dobrać rolety do wnętrza?

Jak dobrać rolety do wnętrza?

Wybierając rolety okienne do kuchni, salonu, sypialni czy nawet łazienki powinniśmy rozważyć funkcję wszystkich tych pomieszczeń oraz zamysł wnętrzarski, jaki przyświecał ich projektantowi. Jeśli to my nim jesteśmy, mamy ułatwione zadanie – musimy jednak wykazać się sporą wiedzą na temat doboru rolet oraz rozbudowanym zmysłem estetycznym. Alternatywnie możemy także zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Dopasowanie koloru rolety do koloru ścian

Rolety okienne służą nam do osłony przed słońcem oraz wścibskim wzrokiem już od bardzo wielu lat. Mają wiele zalet, a ich oferta – na przykład ze sklepu Rolmed – jest bardzo szeroka. Prócz swoich standardowych funkcji rolety mogą także spełniać dodatkową funkcję antywłamaniową. Pełnią ją zazwyczaj rolety zewnętrzne. Niezależnie jednak od typu rolet, na które się zdecydujemy, zawsze pełnią one funkcję dekoracyjną. Okna zajmują wszak dużą powierzchnię – zakrywające je rolety również. Musimy zatem zadbać o to, by cieszyły oko, a przy tym były dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajdują. Podstawowym kryterium doboru rolet wewnętrznych jest kolor pokoju. Na szczęście nie ma współcześnie problemu z zakupem rolet o dowolnej barwie. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie koloru rolet tak, by był kontrastowy względem ścian. Jeśli jednak marzy się nam bardziej stonowane wnętrze, najlepiej zapoznać się z kołem barw – te leżące obok siebie będą dobrze ze sobą współgrały. Z pomarańczowym dobrze wygląda żółty, z niebieskim morski. Koło barw pomoże nam także w poznaniu kolorów przeciwstawnych – wszyscy wiemy, że naprzeciw czerwonego jest zielony, jednak z innymi barwami możemy mieć już niemały problem. Do ścian białych czy szarych możemy dobrać rolety w dowolnym kolorze.

Wskazówki doboru rolet

Warto powiązać ich barwę z barwą dodatków w pomieszczeniu – na przykład poduszek w salonie lub akcesoriów kuchennych. Innym wskaźnikiem, który może nam pomóc w doborze koloru rolet, jest umiejscowienie ścian. Okna w ścianach wychodzących na bardzo nasłonecznione południe najlepiej osłonić roletami w ciemniejszych odcieniach. Rolety mogą być oczywiście wzorzyste – nie musimy ograniczać się do jednokolorowych. Również materiały służące współcześnie do tworzenia rolet okiennych są naprawdę różnorodne. Do łazienek czy kuchni warto dobierać rolety z materiałów, które nie chłoną wody. Delikatne tkaniny rolet mogą dodać wnętrzu elegancji, natomiast cięższe wrażenia przytulności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz