Artykuł sponsorowany

Jak dbać o wzrok?

Jak dbać o wzrok?
Oczy są bardzo delikatnym narządem, a każdego dnia wystawiamy je na działanie szkodliwych czynników środowiska. Coraz więcej osób skarży się na ich suchość i pogarszającą się jakość widzenia. Wynika to nie tylko z predyspozycji genetycznych. Duży wpływ na zmysł wzroku ma tryb życia – dieta oraz praca przy komputerze. W jaki sposób możesz zadać o swój wzrok i kiedy warto wybrać się do okulisty?

Co wpływa na jakość widzenia?

Niewyraźne widzenie może wynikać nie tylko z wady wzroku, ale też innych czynników – na przykład suchości oka lub zapalenia spojówek. O wzrok powinniśmy zatem dbać na wielu płaszczyznach. I choć nie mamy wpływu na genetykę swojego organizmu, wzrok możemy wspierać na kilka różnych sposobów.

Czynniki oddziałujące na jakość widzenia:

  • zbyt intensywne lub za ciemne światło w pomieszczaniu;
  • pochylanie głowy i zbytnie zbliżanie twarzy do czytanego tekstu;
  • za mała odległość od telewizora lub monitora;
  • długotrwała praca przy komputerze;
  • niewłaściwe nawilżenie oczu;
  • nieprawidłowa dieta (niedobory witamin i luteiny);
  • brak ochrony oczu przed promieniami słonecznymi.

Podczas długotrwałej pracy przy komputerze należy robić kilkuminutowe przerwy, najlepiej odchodząc od urządzenia i przez chwilę patrząc w dal. Jeżeli oczy są suche i podrażnione, można zakraplać je sztucznymi łzami. Podczas spacerów w słońcu konieczne jest zakładanie okularów przeciwsłonecznych, które posiadają filtr UV.

Prawidłowa dieta a dobry wzrok

Wpływ na wzrok ma również odpowiednia dieta, o którą należy dbać już od dziecka. Posiłki powinny być przede wszystkim odpowiednio zbilansowane i bogate w luteinę oraz witaminy – gównie A, C oraz E. Sporo luteiny znajdziemy w jarmużu i szpinaku. Witamina A w dużych ilościach występuje w żółtku, natomiast E w olejach roślinnych tłoczonych na zimno. Ciekawostką jest, że największym źródłem witaminy C dla Polaków są ziemniaki, które większość z nas spożywa na co dzień.

Nie tylko do optyka!

O regularnym badaniu wzroku pamiętają niemal wszyscy, jednak zwykle skupiamy się tylko i wyłącznie na wizytach u optyka, który może przeprowadzić wyłącznie podstawowe czynności, mające na celu określenie wady wzroku. Warto wiedzieć, że równie ważne jest wykonywanie także badań okulistycznych, przy pomocy których można wykryć poważne choroby i przewlekłe infekcje. Dobrych okulistów znajdziemy między innymi w przychodni Medyk, która znajduje się w Legnicy.

Do okulisty należy wybrać się niezwłocznie, jeżeli:

  • odczuwasz suchość oczu;
  • cierpisz z powodu powtarzających się stanów zapalnych powiek i spojówek;
  • odczuwasz przewlekłe bóle głowy;
  • zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy związane z chorobami oczu (np. jaskrą lub zaćmą).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz