Materiał Partnera

Jak dbać o hamulce w samochodzie?

Jak dbać o hamulce w samochodzie?

Układ hamulcowy w sposób bezpośredni odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Nawet dłuższa o kilka metrów droga hamowania, może doprowadzać do poważnych wypadków z udziałem naszym i innych użytkowników drogi. Dlatego też warto w sposób odpowiedzialny podchodzić do ich eksploatacji, która opiera się nie tylko na udawaniu się na regularne przeglądy i wymianie klocków hamulcowych, ale także na technice jazdy kierowcy.

Zmień sposób hamowania

Podczas hamowania nie wiele osób myśli, jak robić to w sposób najbardziej wydajny i jak najmniej eksploatujący dla naszego samochodu. Jednym ze sposobów umiejętnego zatrzymywania pojazdu, jest tzw. hamowanie silnikiem. Pozwala ono nie tylko odciążyć cały układ zatrzymywania auta, ale także zaoszczędzić paliwo. Oczywiście ten sposób nie będzie możliwy do wykorzystania przy potrzebie awaryjnego zatrzymania samochodu, warto jednak nauczyć się, jak wykonywać go w sposób optymalny.

Sprawdzaj płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy w sposób bezpośredni odpowiada za skuteczność hamowania, przenosi bowiem nacisk z pedała hamulca na pozostałe elementy układu, które na końcowym etapie odpowiadają za zmniejszenie prędkości. W środowisku panuje różne przekonania odnośnie wymiany płynu hamulcowego. Jedni zalecają robić to przynajmniej raz na dwa lata, zaś inni wówczas, gdy zaleca producent. W tym przypadku warto więc skontaktować się z punktem serwisowania samochodów osobowych, gdzie fachowcy doradzą nam, czy w przypadku naszego modelu taka usługa będzie adekwatna.

Regularnie wymieniaj klocki hamulcowe

Zużycie klocków hamulcowych następuje systematycznie i stopniowo, a bezwzględnej wymiany należy dokonać wtedy, gdy grubość jest mniejsza aniżeli 1,5 mm. Poprawna usługa wymaga także, aby robić to na całej osi, gdyż dzięki temu dochodzi do ich równomiernej eksploatacji. Po wymianie, przez pierwsze kilometry należy poruszać się ostrożnie, bowiem hamulce będą wymagać odpowiedniego „ułożenia” i dotarcia.

Kontroluj tarcze hamulcowe

Tarcze, podobnie jak klocki hamulcowe, ulegają zużyciu. Jak przyznają mechanicy z Ram-Tir, do pogorszenia ich sprawności doprowadza jednak nie tylko naturalny proces ścierania, ale także przegrzewanie w skutek nieodpowiedniej jazdy, czy nieumiejętny montaż klocków. Sprawdzenie ich stanu możliwe jest jednak najczęściej w stacjach kontroli pojazdów, gdzie mechanicy ocenią ich grubość i dokonają ewentualnych wymian.

Jedź!

Negatywny wpływ na stan wszystkich parametrów samochodu ma też zbyt długi czas postoju, który sprawia, że tarcze oraz klocki zaczynają rdzewieć. Może to sprawić, że po ponownym uruchomieniu układ hamulcowy nie będzie działał w pełni poprawnie, a w skrajnych sytuacjach może dojść nawet do pęknięcia tarczy.

Zdaj się na specjalistów

Aby dbać o stan naszych hamulców, nie musimy być oczywiście specjalistami. Dobrą praktyką jest regularne korzystanie z usług warsztatów samochodowych specjalizujących się w szerokim spektrum obsługi aut osobowych, gdzie możemy liczyć przede wszystkim na rzetelną obsługę i fachowy montaż klocków hamulcowych.

Opracowanie:
Józefów 23B
tel. 697 632 090
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz