Artykuł sponsorowany

Jak bardzo istotne jest leczenie urazów i kontuzji?

Jak bardzo istotne jest leczenie urazów i kontuzji?

Uraz może dotyczyć każdego człowieka. Nie jest prawdą, że kontuzje są jedynie wynikiem uprawiania sportu. Naderwanie ścięgna, skręcenie stawu,  zaburzenia stawu żuchwowo – skroniowego, itd. mogą nam się przytrafić w czasie codziennych czynności. Aby nie doszło do nawrotów kontuzji i nie powstawały kolejne tego typu problemy zdrowotne, trzeba pamiętać o odpowiednim leczeniu, którego bardzo ważną częścią jest rehabilitacja pourazowa.

Dlaczego leczenie urazu jest niezwykle istotne?

Zignorowanie urazu i tym samym, brak odpowiedniej diagnozy prowadzi do pojawienia się stanu przewlekłego. Następnie mogą wystąpić kolejne urazy, niekoniecznie w tym samym miejscu. Kiedy początkowy stan pourazowy nie jest ostatecznie wyleczony, może powodować kolejne schorzenia i zmiany w całym układzie ruchu. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być jedynie fizjoterapia pourazowa.

Najczęstszymi przyczynami kontuzji i urazów są: przeciążenia, upadki, porażenie prądem, wypadki komunikacyjne. Natomiast urazy, które pojawiają się szczególnie często to: uszkodzenia nerwów, naczyń, ścięgien i mięśni, a także złamania kości. Mogą występować również zdecydowanie poważniejsze dolegliwości oraz ich zdrowotne konsekwencje. Przykładem mogą być urazy mózgu, kręgosłupa, narządów wewnętrznych, amputacje.

Należy pamiętać, że urazy narządów ruchu mogą prowadzić nie tylko do np. braku możliwości poruszania pewną częścią ciała, ale także do problemów z innymi funkcjami fizycznymi, takimi jak nawet unieruchomienie oraz do pojawienia się konsekwencji związanych z psychiką (np. depresja, uzależnienia, zaburzenia lękowe). Ostatecznie mogą być powodem nieodwracalnych zmian w organizmie, takich jak np. ubytek części ciała.

Fizjoterapia stomatologiczna – czym się charakteryzuje?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Właśnie ów staw, jest używany przez człowieka szczególnie często, dlatego zagrożenie związane z jego zużyciem i nieprawidłowym funkcjonowaniem jest wyjątkowo wysokie. Osoby, które spotkały się z takim problemem, mogą liczyć na pomoc ze strony fizjoterapii stomatologicznej.

Fizjoterapia stomatologiczna ma na celu poprawę funkcjonowania mięśni położonych w okolicach żuchwy, narządów jamy ustnej, a także całej twarzy. Codzienne, oczywiste czynności, np. mówienie, gryzienie, żucie – są możliwe jedynie, gdy nasze narządy z obszaru, który obejmuje fizjoterapia stomatologiczna pełnią swoje role bez zarzutu. Jakiś któryś z nich jest niesprawny, ogranicza funkcje innych, a czasem pozbawia człowieka zdolności mówienia, czy żucia. 

Przykładem problemu natury zdrowotnej może być, chociaż nie zawsze, zgrzytanie zębów. Stresowe sytuacje sprawiają, że człowiek bardzo mocno, ale nieświadomie zaciska zęby. Takie czynności związane są z mięśniami żuchwy. 

Ból głowy jest sygnałem, by zgłosić się do specjalistów. Jest to objaw oznaczający pogarszającą się sytuację w organizmie. Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się eliminacją nerwobólu nerwu trójdzielnego oraz bólu stawów.

Z pewnością ważnym aspektem fizjoterapii jest profesjonalista, do którego zgłosimy się z naszymi problemami. To ważne, by wybrać jak najlepiej, ponieważ zdrowie jest przecież najważniejsze. Dlatego warto zwrócić się do Gabinetu Fizjoterapii Rafała Lewandowskiego, z siedzibą w Białymstoku.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz