Artykuł sponsorowany

Terapia manualna w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjnego przy użyciu terapii powięziowej

Terapia manualna w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa lędźwiowego oraz szyjnego przy użyciu terapii powięziowej

Jedną z najskuteczniejszych metod wykorzystywanych przy bólach oraz dysfunkcjach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym jest ta, która wchodzi w skład tak zwanej terapii powięziowej – Fascial Manipulation wg Lugiego Stecco (FM). Może być ona wykorzystywana u praktycznie wszystkich pacjentów z dolegliwościami bólowymi, a także tych po przebytych urazach i wypadkach. Szczególnie przydatna jest ona także przy leczeniu urazów sportowych.

Czym jest FM?

FM – Fascial Manipulation to tłumacząc na język polski manipulacje powięziowe. Fizjoterapia przy jej użyciu koncentruje się na układzie powięziowym czyli błonach, membranach, przegrodach ciała człowieka. To w jej obrębie odnajdowane są punkty densyfikacji, zgrubień dające objawy bólowe, które dzięki odpowiedniej manipulacji ustają. Metodologia pracy w ramach FM opiera się przede wszystkim na wnikliwym wywiadzie, starannym badaniu i trafnym wyciąganiu wniosków a także na powiązaniu przyczynowo-skutkowym  dolegliwości pacjenta z objawami i miejscami występowania wspomnianych wcześniej densyfikacji.

Gdzie udać się na terapię powięziową?

Fizjoterapię metodą FM oferują tylko najlepiej przygotowani specjaliści o szerokiej wiedzy oraz odpowiednich kwalifikacjach potwierdzonych Certyfikatem ukończenia kursu Manipulacji Powięziowych wg Lugiego Stecco. Takich specjalistów możemy znaleźć w polecanym przez wielu dorosłych pacjentów oraz rodziców dzieci Centrum Rehabilitacji Remedico, które działa w Mikołowie (woj. Śląskie). To tam fizjoterapeuci realizują zindywidualizowane programy terapeutyczne, które obejmują integrację sensomotoryczną (SI), haczykowanie, dogoterapię, czy też takie metody, jak: PNF (Proprioceptywna Nerwowo-mięśniowa Facylitacja), Ortopedyczna Terapia Manualna Kaltenborn- Evjenth, NDT Bobath, Mc Kenzie,  masaż Shantala.

Jeśli chodzi o FM, warto wiedzieć, że Remedico to jeden z niewielu polskich ośrodków, który wyspecjalizował się w stosowaniu tejże terapii.

Kiedy wykorzystuje się terapię powięziową?

Terapię powięziową wykorzystuje się przede wszystkim przy urazach sportowych,  dysfunkcjach wynikających z siedzącego trybu życia, czy przy występowaniu objawów bólowych będących rezultatem przebytych operacji, postępujących chorób zwyrodnieniowych, czy chorób reumatoidalnych. Terapia powięziowa jest zatem niesamowicie skuteczna zarówno przy permanentnych bólach mięśniowych oraz odkręgosłupowych, a także przy tych słabiej odczuwalnych.

Przebieg terapii powięziowej

Przebieg terapii powięziowej FM można podzielić na trzy etapy. Pierwszym z nich jest odpowiednia diagnostyka pacjenta. Fizjoterapeuta dokładnie zbiera wywiad, obserwuje sposób poruszania się danej osoby, ocenia motorykę jej ruchów, a także występujące w układzie ruchowym nieprawidłowości, nieodłączną częścią badania jest palpacja (szukanie dotykiem) w konkretnych punktach występowania densyfikacji. Etapem drugim w leczeniu jest zindywidualizowanie terapii, która w dużej mierze polega na manipulacji densyfikacji, czyli jej głębokim rozcieraniu. Specjalista poprzez odpowiednie uciskanie/dotykanie ciała i wykonywanie ściśle sprecyzowanych ruchów stara się wyeliminować czynnik bólowy. Aby nie doprowadzić do jego nawrotu, pacjent uczy się na nowo prawidłowych wzorców ruchowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz