Artykuł sponsorowany

Kynesiotaping – na czym polega i kiedy warto go zastosować?

Kynesiotaping – na czym polega i kiedy warto go zastosować?

Kynesiotaping to metoda terapeutyczna spopularyzowana przez japońskiego medyka – Kenzo Kase’a. Dziś korzystają z niej fizjoterapeuci z całego świata. Kynesiotaping sprawdza się rewelacyjnie w leczeniu dolegliwości ze strony układu kostno-mięśniowego i obrzęków. Na czym dokładnie polega ta technika? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Kynesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne

Plastrowanie dynamiczne wykorzystywane jest w leczeniu wszelkich dysfunkcji w obrębie mięśni i stawów. Polega na oklejaniu wybranych partii ciała pacjenta specjalnymi plastrami kinezjologicznymi. Taśmy wykonane są z bawełny, a trzymają się skóry dzięki warstwie hipoalergicznego kleju, który aktywuje się pod wpływem temperatury ciała. Jak informuje fizjoterapeuta z NZOZ Revita – odpowiednio zamocowane plastry łagodzą ból oraz wspomagają funkcjonowanie struktur mięśniowo-powięziowych. Ich sprężystość odpowiada stopniowi elastyczności mięśni, dzięki czemu taśmy zapewniają pełną swobodę ruchów. W dodatku są wodoodporne, a więc pacjent nie musi rezygnować z codziennej kąpieli.  Prawidłowo założone plastry powinny utrzymać się na miejscu przez 10 dni.

Kiedy fizjoterapeuci korzystają z kynesiotapingu?

Kynesiotaping jest nieoceniony po kontuzjach i urazach, które wywołują u pacjentów dolegliwości bólowe. Zwykle metodę tę stosuje się u zawodowych sportowców i osób aktywnych fizycznie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by taśmy zamocować również na mniej mobilnym pacjencie. Działanie plastrów jest wielowymiarowe, co uefektywnia leczenie. Taśma unosi skórę, a to zapewnia większą przestrzeń mięśniom i otaczającym je powięziom. W takich warunkach chłonka może sprawniej krążyć po ciele, a więc zachodzi naturalny drenaż limfatyczny. Skutkuje to zmniejszeniem się obrzęku i dyskomfortu związanego z bólem. Tkanki regenerują się szybciej i pacjent może prędzej wrócić do codziennych aktywności. Ponadto plastrowanie dynamiczne wykorzystywane jest także:

  • w leczeniu wad kręgosłupa,
  • w terapii blizn,
  • przy zaburzeniach połykania,
  • przy porażeniu mięśnia twarzowego,
  • w leczeniu bólów zwyrodnieniowych.

Jak zakłada się taśmy kinezjologiczne?

Plastrowanie dynamiczne powinien wykonać fizjoterapeuta posiadający doświadczenie w praktykowaniu tej metody. Co prawda, pacjent może założyć plastry sam, lecz istnieje duże ryzyko, że zrobi to nieprawidłowo. Ważne jest to, by taśmę przymocować do czystej i wysuszonej skóry. Czasami konieczna jest również depilacja. Podczas zakładania plastrów należy uważać, by nie dotknąć odbezpieczonej powierzchni klejącej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz