Artykuł sponsorowany

Instalacje elektryczne: Co jest potrzebne do uzyskania przyłącza elektrycznego?

Instalacje elektryczne: Co jest potrzebne do uzyskania przyłącza elektrycznego?

Budowa domu wymaga nie tylko pozwolenia budowlanego ale również uzyskania przyłącza energetycznego. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak wymaga od właściciela posesji, na której ma stanąć budynek trochę zachodu. Zobaczmy, z jakich elementów składa się standardowa instalacja elektryczna oraz jak uzyskać przyłącze elektryczne?

W przypadku instalacji elektrycznej łączącej linię energetyczną z budynkiem, a dokładniej z licznikiem na obiekcie budowlanych konieczne jest dopilnowanie takich elementów instalacyjnych jak:

  • przyłącze elektryczne - odcinek łączący linię elektroenergetyczną z instalacją elektryczną w budynku. Przyłącza do domów jednorodzinnych mają napięcie 400 V określane jest ono jako przyłącze trójfazowe,
  • złącze - kończące przyłącze - miejsce jego przyłączenia do instalacji odbiorczej w budynku - w złączu umieszcza się bezpieczniki główne, a samo złącze -zazwyczaj zamyka się w specjalnej skrzynce przy ogrodzeniu lub, rzadziej, na zewnętrznej ścianie domu,
  • licznik energii elektrycznej - montowany najczęściej w skrzynce złącza,
  • wewnętrzna linia zasilająca - przewód doprowadzający prąd ze złącza do tablicy rozdzielczej.
  • tablica rozdzielcza- zwana rozdzielnicą. Na czas budowy montuje się tablicę tymczasową, a po zakończeniu budowy - tablicę rozdzielczą wewnątrz budynku. Rozdzielnica to specjalna skrzynka, od której zaczyna się domowa instalacja elektryczna.
  • Kwestie związane z przyłączem sieci elektrycznej regulowane jest przez prawo energetyczne i to na podstawie przepisów weń zawartych inwestor, właściciel budowanego obiektu musi uregulować z dostawcą prądu (z którym wiąże go umowa), uiścić opłatę przyłączeniową. Z drugiej strony zakład energetyczny musi wykonać przyłącze do granicy działki, którą zakończa skrzynką ZK. Od tego momentu rozpoczyna się podłączanie instalacji elektrycznej w domu przez uprawnionego do tego celu elektryka. Przykładem firmy, która wykonuje przyłącza elektryczne, jest firma Michsal Elektromonter Michał Salamon.

Co potrzeba, aby uzyskać przyłącze elektryczne?

Chcąc otrzymać przyłącze elektryczne, należy zwrócić się do najbliższego działce zakładu energetycznego z wnioskiem o wydanie warunków przyłączenia domu do sieci, określając w nim przewidywane zapotrzebowanie mocy, prognozowane roczne zużycie energii i orientacyjny termin rozpoczęcia jej poboru. Wraz z wnioskiem trzeba również załączyć:

  • dokument potwierdzający własność działki,
  • plan zabudowy na mapie lub szkic określający usytuowanie budynku względem istniejących sieci elektroenergetycznych i względem sąsiadów.

Zakład energetyczny ma 14 dni na wydanie warunków przyłącza, w których powinny zostać zawarte takie informacje, jak:

  • sposób zasilania - z sieci napowietrznej czy kablowej,
  • miejsce przyłączenia do sieci elektrycznej,
  • miejsce zainstalowania licznika i zabezpieczenia głównego, wymagane uzgodnienia z rejonowym zakładem energetycznym.

Jak odbywa się budowa przyłącza?

Budowa przyłącza odbywa się w jednym z trzech trybów:

  • na podstawie pozwolenia na budowę,
  • na podstawie zgłoszenia
  • bez pozwolenia i zgłoszenia po dopilnowaniu technicznych warunków przyłączenia i zgłoszenia jego wykonania do wydziału geodezji i kartografii wraz z naniesieniem przyłącza na mapę sytuacyjno-wysokościową działki.

 


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz