Artykuł sponsorowany

Instalacja solarna sposobem na ciepłą wodę

Instalacja solarna sposobem na ciepłą wodę

Aby cieszyć się darmową energią słoneczną, należy wpierw sięgnąć głębiej do kieszeni. Instalacje solarne, chociaż kosztowne, to w dłuższej perspektywie czasowej pozwalają dużo zaoszczędzić. Ich głównym przeznaczeniem jest zapewnienie ciepłej wody domownikom, ale często również wspomagają pracę instalacji centralnego ogrzewania. Instalacje solarne to nadal niedoceniane źródło energii. Czy stanowią rozwiązanie dla każdego?

Jak działa i z czego się składa instalacja solarna?

Główny element systemu solarnego stanowią kolektory słoneczne. Umieszcza się je głównie na dachach i ścianach budynku pod kątem 45 stopni w kierunku południowym. Jako że są one wystawione na działanie warunków atmosferycznych, do ich produkcji używa się tylko najbardziej wytrzymałych materiałów. Miedź i aluminium pozwalają im przetrwać w nienaruszonym stanie na długie lata.

W jaki sposób instalacja solarna ogrzewa wodę? Kolektory dzięki płycie absorpcyjnej zamieniają energię słoneczną na cieplną. Z zamontowanego w kotłowni zbiornika tłoczony jest płyn solarny (glikol), który w kolektorze ogrzewa się, po czym wraca rurą powrotną, przekazując ciepło. Aby instalacja solarna działała efektywnie, warto powierzyć jej montaż profesjonalistom, jak Boban Fotowoltaika.

Kolektory słoneczne stanowią w naszych szerokościach geograficznych najbardziej interesującą alternatywę w stosunku do standardowych urządzeń grzewczych. Szczególną wydajność uzyskują w przedziale od kwietnia do września, kiedy to występuje najmniejsze zachmurzenie. Co, jednak gdy słońca jest zbyt mało? Chcąc cieszyć się ciepłą wodą niezależnie od stopnia nasłonecznienia, kolektory słoneczne należy zintegrować z innym źródłem energii – grzałką elektryczną i kotłem na paliwo stałe.

Jakie są koszty instalacji solarnej?

Montaż wszystkich elementów instalacji solarnej to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Nie musimy jednak pokrywać całej sumy z własnej kieszeni. Dzięki licznym programom rządowym i samorządowym wspierających redukcję dwutlenku węgla, możemy uzyskać nawet do 90% dofinansowania na instalację.

Decydując się na instalację solarną, należy pamiętać, że będzie ona służyła przez dziesiątki lat. Raz zainstalowana nie generuje większych kosztów. Co prawda, co kilka lat trzeba wypełniać płyn solarny, lecz są to niewielkie kwoty. Również korzystnie wygląda pobór mocy elektrycznej do zasilania pompy obiegowej. Cała instalacja wymaga jedynie 20-30 watów, więc rachunki za prąd nie obciążą domowego budżetu.

Czas zwrotu inwestycji zależy głównie od dodatkowych nośników energii, które współpracują z kolektorami. Jeśli ich pracę wspomagały kotły elektryczne, włożoną sumę odzyskamy już po ośmiu latach. Kolektory solarne są tym bardziej opłacalne, im więcej zużywa się ciepłej wody. Dlatego też najwięcej na ich instalacji zaoszczędzą rodziny co najmniej czteroosobowe, a także posiadacze ogrodowych basenów. W skali roku wysokość rachunków za ogrzanie wody potrafią spaść nawet do 55%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz