Artykuł sponsorowany

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i czym się różnią?

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i czym się różnią?

Wraz z rozwojem technologii związanej z energią słoneczną, na rynku pojawiły się kolejne udoskonalone rozwiązania. Dziś inwestorzy indywidualni mają do wyboru trzy główne rodzaje ogniw fotowoltaicznych, które różnią się pomiędzy sobą sprawnością, żywotnością oraz ceną. Jak elementy te wyglądają w praktyce i czym powinniśmy kierować się przy realizacji inwestycji?

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Firmy zajmujące się instalacjami fotowoltaicznymi, oferują klientom następujące rodzaje ogniw:

  • polikrystaliczne,
  • monokrystaliczne,
  • cienkowarstwowe.

Różnice pomiędzy powyżej wymienionymi typami przekładają się na ich wydajność, a także cenę samej inwestycji, którą pochłonie ich zakup oraz instalacja.

Panele polikrystaliczne

Ten typ powstaje z wykrystalizowanego, sprasowanego bloku krzemu, który najczęściej przybiera jasnoniebieski kolor. Panele te wykazują sprawność działania układu od 13 do 19,5%, którą zachowują przez okres około 25 lat. Później tracą średnio ¼ swojej mocy. Panele polikrystaliczne są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, przez co technologia ta jest niezwykle dojrzała i mamy gwarancję, że zakupując ten rodzaj ogniw będziemy mogli cieszyć się bezawaryjnością oraz odpowiednią wydajnością.

Panele monokrystaliczne

W porównaniu z panelami polikrystalicznymi, mają one bardziej uporządkowaną strukturę, przez co oferują wyższy poziom sprawności, która wynosi od 15 do 20%. Sama żywotność jest podobna jak w przypadku opcji polikrystalicznej, dzięki czemu w maksymalnym spektrum pracy są one w stanie funkcjonować około 25 lat.

Panele cienkowarstwowe

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne, choć mają zdecydowanie niższą cenę, cieszą się najmniejszym udziałem w polskim rynku. Odpowiada za to fakt, że za niższą ceną idzie także zdecydowanie mniejsza wydajność, a także spora podatność na niekorzystne działanie choćby bardzo wysokiej temperatury. Pomimo niskich cen samych ogniw, wymagają droższego falownika (inaczej falownika), który odpowiada na zamianę stałego prądu powstałego za pomocą paneli słonecznych na prąd zmienny, który możemy wykorzystywać w naszym domu.

Jak przyznaje Marian Józwik, właściciel firmy Ultron-Instal, która zajmuje się realizacją tego typu inwestycji, przeważająca część jego klientów wybiera sprawdzone panele polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Choć są one droższe, to pozwalają cieszyć się bezawaryjnością oraz odpowiednią wydajnością, która gwarantuje uzyskiwanie z nich rzeczywistych korzyści.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz