Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych?

Jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych?

Obecnie coraz więcej osób chce wspierać bycie ekonomicznym i ekologicznym. W tym celu wielu z nich decyduje się na instalacje fotowoltaiczne. Jednak niektórzy, zanim dokonają zakupu, szukają źródeł pomocy materialnej. Dotacje niełatwo jest pozyskać, jednak jest to metoda, która może w znacznym stopniu pomóc w zakupie paneli słonecznych. Warto więc wiedzieć, gdzie można szukać pomocy w pokryciu kosztów instalacji fotowoltaicznych.

Program Prosument 2

Program jest stworzony w celu ograniczenia lub usunięcia emisji CO2. Ma do tego dojść dzięki zwiększeniu produkcji energii z odnawialnych źródeł, poprzez montaż małych instalacji lub mikroinstalacji. W ramach programu można wnioskować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotacja ta może wynosić 15 lub 30 procent. Ponadto maksymalny okres finansowania pożyczką lub kredytem to 15 lat. Ważne jest jednak, aby wnioski składać wcześnie, ponieważ po ustalonej dacie można składać jedynie wnioski rezerwowe, co wiąże się z brakiem gwarancji dofinansowania. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Czyste powietrze

Program ten ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z budynków mieszkalnych. Program zakłada również uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, powstającego z jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które są nowo wybudowane. Wnioski o przyznanie dofinansowania należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeba jednak pamiętać, że placówka musi być właściwa terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem. Termin składania wniosków rozpoczął się 19 września 2018 roku i trwa do 30 czerwca 2027 roku. Podobnie, jak w przypadku programu Prosument 2, również ten program finansuje pożyczką lub kredytem maksymalnie do 15 lat.

Inne programy

Należy pamiętać, że poszczególne województwa posiadają również własne programy, które umożliwiają uzyskanie dotacji, czy dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Warto więc udać się do urzędników i dopytać o tę kwestię. Jak przekonują eksperci z firmy Comeko: „Warto także zapoznać się z ofertami banków, które coraz częściej oferują klientom własne oferty ekologiczne. Są one najczęściej skierowane do osób, które nie korzystały z innej formy dofinansowania”. Umowa z bankiem zawierana jest najczęściej na 10 lat, a wysokość raty jest porównywalna z wartością zysków.

 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz