Materiał Partnera

Główne zalety zastaw ceramicznych

Główne zalety zastaw ceramicznych

Ceramiczna zastawa to absolutny klasyk w dziedzinie sztuki użytkowej. Trudno wyobrazić sobie piękniejszą i bardziej praktyczną kolekcję przedmiotów. Nic dziwnego, że ceramiczne talerze, filiżanki, spodeczki i dzbanki cieszą się tak dużą popularnością. Te wyjątkowe naczynia cieszą oko i wprowadzają do każdego domu i mieszkania wyjątkowy klimat. Czemu warto inwestować w ceramiczne zastawy?

Przede wszystkim estetyka

Ceramika stanowi wizytówkę tych kuchni i jadalni, w których szczególną wagę przykłada się do estetyki. Często to właśnie piękne detale w kredensie lub na półce nadają wnętrzom przytulności i charakteru. Ceramika dobrze sprawdza się zarówno jako ozdoba, jak i jako dekoracyjny element użytkowy, już przy podawaniu potraw.

Szczególnie dużym uznaniem cieszą się przedmioty ozdobione charakterystycznym i ponadczasowym wzorem. Mowa tutaj zwłaszcza o ceramice bolesławieckiej, która święci triumfy w Polsce i za granicą. Wybierają ją zarówno miłośnicy tradycyjnego piękna, jak i znawcy designu. Uniwersalna estetyka sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych na różny sposób. Ręcznie dekorowana zastawa bolesławiecka budzi podziw i urozmaica każde spotkanie towarzyskie - nie tylko od święta.

Co ważne, ceramiczne zastawy można dobrać według indywidualnych preferencji w zakresie kolorów i wzorów. Inspirowane kulturą ludową motywy przybierają różne formy, dlatego warto uruchomić wyobraźnię i wybrać dla siebie ceramikę o określonych barwach, najlepiej dopasowaną do dominujących w danym domu barw i do obowiązującej we wnętrzach stylistyki.

Czy ceramika ma wpływ na smak potraw?

Wiele osób uważa, że naczynia, w jakich serwuje się potrawy, mają wpływ na smak dań. Czy tak rzeczywiście jest? Tak.

Po pierwsze, chodzi o aspekt psychologiczny. Estetycznie podane posiłki automatycznie uruchamiają w głowie pozytywne skojarzenia. Wydają się być bardziej apetyczne. Forma wstępnie definiuje smak.

Po drugie, udowodniono, że dzięki właściwościom materiału ceramicznego potrawy równomiernie się nagrzewają. W efekcie dania smakują dokładnie tak, jak zamierzył to sobie kucharz.

Trwałość na lata

Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść zastawy ceramicznej jest trwałość. Materiał, zwłaszcza ten dobrej jakości (dostępny na przykład w ofercie firmy Manufaktura w Bolesławcu), jest odporny na wpływ wysokich i niskich temperatur, a dodatkowo jest mniej podatny na obicia. Skoro już mowa o praktycznych aspektach, to warto też wspomnieć o tym, że naczynia ceramiczne łatwo utrzymać w czystości.

Wspaniały pomysł na ponadczasowy prezent

Ceramika użytkowa to idealny prezent na każdą okazję. Zastawa szczególnie ucieszy nowożeńców oraz osoby, które dopiero tworzą swoje własne „cztery kąty”. Z kompletem naczyń ceramicznych dużo przyjemniej podejmuje się gości, a wnętrze staje się prawdziwym domem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz