Artykuł sponsorowany

Geodezja przy budowie domu – co trzeba wiedzieć? Geodezja Mikołajczak

Geodezja przy budowie domu – co trzeba wiedzieć? Geodezja Mikołajczak

Jeśli planujemy zakup działki i wybudowanie na niej własnego domu, musimy liczyć się z koniecznością skorzystania z usług uprawnionego geodety. Prawo budowlane wymaga wykonywania pomiarów i ich dokumentowania niemal na każdym etapie budowy. Przekonajmy się, na czym polegają takie usługi i dlaczego inwentaryzacja geodezyjna jest tak ważna dla każdej inwestycji.

Co właściwie robi geodeta?

Działalność geodety polega na dokładnych pomiarach gruntu i ich analizie. Dla niezagospodarowanych działek sporządza on mapy do celów projektowych, w trakcie budowy może weryfikować prawidłowość wykonanych prac, a po jej zakończeniu wykonana przez niego dokumentacja jest niezbędna do przeprowadzenia odbioru. Pomiary geodezyjne mogą też okazać się pomocne, kiedy wątpliwości wzbudza przebieg granic działki lub umiejscowienie na niej obiektów. Skorzystanie z usług profesjonalistów, na przykład firmy Geodezja Mikołajczak, pozwoli uniknąć kłopotliwych rozbieżności między mapą a stanem faktycznym.

Firma Geodezja to partner inwestorów budowlanych oraz klientów indywidualnych. Specjalizuje się w tworzeniu map oraz modeli terenu do celów projektowych i prowadzi pomiary realizacyjne. Wytycza budynki i sieci uzbrojenia terenu, a także oblicza objętość mas ziemnych i przeprowadza inwentaryzację powykonawczą. Ponadto, firma oferuje pomoc w zmianie stanu prawnego nieruchomości, uczestniczy w procesie podziału i rozgraniczenia działek oraz zajmuje się wznowieniem znaków granicznych.

Pomiary geodezyjne na kolejnych etapach budowy domu

Pierwszym zadaniem geodety jest sporządzenie mapy do celów projektowych. Jest ona jednym z załączników niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Mapa taka jest tworzona na podstawie mapy zasadniczej i stanowi niejako jej doprecyzowanie. Geodeta po dokonaniu dokładnych pomiarów w terenie rysuje na niej wszystkie elementy związane z planowaną inwestycją. Mapa do celów projektowych stanowi dla bazę do wykonania projektu zagospodarowania terenu oraz projektu budowlanego.

Kiedy projektant sporządzi swoje opracowania, geodeta może przejść do wytyczenia budynku w granicach działki. Polega ono na umieszczeniu w gruncie elementów, które pozwolą wykonawcy zachować usytuowanie obiektu w pionie i w poziomie zgodnie ze specyfikacją. Musimy pamiętać, że ten etap pomiarów ma kluczowe znaczenie dla pomyślnego odbioru inwestycji przez inspektora nadzoru.

Kolejnym krokiem jest tzw. bieżąca obsługa geodezyjna budowy. Oprócz regularnej kontroli zgodności wykonywanych prac z wytycznymi zawartymi w projektach, geodeta sukcesywnie wytycza ekipom budowlanym umiejscowienie obiektów ulegających zakryciu, takich jak instalacje podziemne i przyłącza.

Ostatni etap pomiarów to inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza, czyli sporządzenie mapy terenu po zakończeniu inwestycji, obejmującej wszystkie zmiany w gruncie oraz wykonane obiekty i instalacje. Przez cały okres prac geodeta dokonuje wpisów w dzienniku budowy, a po ich zakończeniu zgłasza dokumentację powykonawczą do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w celu aktualizacji map państwowych.

Opracowanie:
Wałbrzych, Wrocławska 113 lok. 9
tel. 608 550 984
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz