Materiał Partnera

Tyczenie granic domu – co powinieneś wiedzieć?

Tyczenie granic domu – co powinieneś wiedzieć?

Twoje marzenie o posiadaniu własnego domu jest coraz bliżej realizacji? Zanim jednak ekipa budowlana wkroczy na działkę, wykopie fundamenty i postawi pierwszą cegłę, koniczne będzie dokładne wytyczenie miejsca, w którym powstanie budynek. Często tego zadania podejmują się sami kierownicy budowy. My jednak radzimy zatrudnić wykwalifikowanego i doświadczonego geodetę.

Czy jest tyczenie budynków?

Tyczenie to podstawowe czynności pomiarowe, które wykonywane są przez geodetów. Mają na celu wskazanie i zaznaczenie na terenie w widoczny sposób granic powstającej budowli. Jest to kluczowy etap budowy, niezbędny do rozpoczęcia prac. Jednocześnie to pierwsza czynność, która zostaje odnotowana w dzienniku budowy. Doświadczony geodeta z biura geodezyjnego Gedmax, konsultując się z kierownikiem budowy, wytyczy na początku repery – to znaczy stałe punkty, które staną się podstawą kolejnych pomiarów, dzięki którym można będzie wyznaczyć poziom posadowienia budynku.Metody tyczenia budynków

Jeszcze przed rozpoczęciem swojej pracy geodeta uzgadnia metodę, w której będzie tyczony budynek. Najczęściej wybieraną metodą dla tyczenia domów jest wykonywanie tzw. ław budowlanych.  To  druty lub linki, które rozciąga się między deskami wbitymi w ziemię. Dzięki nim zostają dokładnie wytyczone osie lub krawędzie obiektu. Ważne, by drewniane ławy  były wbijane w ustalonej odległości od projektowanego budynku, dzięki czemu nie zostaną zniszczone podczas prac budowlanych. W innej metodzie tyczenia – i to znacznie tańszej od użycia ław drutowych – wykorzystuje się kołki. Są one wbijane tam, gdzie przecinają się główne osie domu lub w zewnętrznych narożnikach budynku. Co ważne, w przeciwieństwie od metody ław, w której deski muszą być umieszczone na tym samym poziomie, nie ma znaczenia wysokość usadowienia kołków. Te punkty przesuwa się oczywiście o pewną odległość od zaplanowanych wykopów. Trzeba odległość tę zanotować – dzięki temu możliwe będzie odtworzenie pierwotnie usytuowanych punktów. Istnieją także inne metody tyczenia, jednak ani sypanie wapniem, ani kopanie rowów nie daje tak dobrego efektu i nie jest tak trwałe jak wyżej wymienione rozwiązania. 

Wybór firmy geodezyjnej

Wiesz już, czym jest tyczenie i jakie są najlepsze metody na wyznaczenie granic budynku. Teraz musisz zdecydować, jakiej firmie geodezyjnej powierzysz to zadanie. Przy wyborze kieruj się doświadczeniem i kwalifikacjami. Zwróć też uwagę na wszystkie wymagane uprawnienia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac geodeta musi przygotować projekt i materiały niezbędne do realizacji zadania. Wykonany przez niego szkic tyczenia będzie podstawą wpisu sporządzonego do dziennika budowy. Dlatego nawiąż współpracę wyłącznie ze sprawdzonym specjalistą. 

Opracowanie:
Kędzierzyn-Koźle, Piastowska 1
tel. 77 482 18 51
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz