Artykuł sponsorowany

Tyczenie granic domu – co powinieneś wiedzieć?

Tyczenie granic domu – co powinieneś wiedzieć?

Twoje marzenie o posiadaniu własnego domu jest coraz bliżej realizacji? Zanim jednak ekipa budowlana wkroczy na działkę, wykopie fundamenty i postawi pierwszą cegłę, koniczne będzie dokładne wytyczenie miejsca, w którym powstanie budynek. Często tego zadania podejmują się sami kierownicy budowy. My jednak radzimy zatrudnić wykwalifikowanego i doświadczonego geodetę.

Czy jest tyczenie budynków?

Tyczenie to podstawowe czynności pomiarowe, które wykonywane są przez geodetów. Mają na celu wskazanie i zaznaczenie na terenie w widoczny sposób granic powstającej budowli. Jest to kluczowy etap budowy, niezbędny do rozpoczęcia prac. Jednocześnie to pierwsza czynność, która zostaje odnotowana w dzienniku budowy. Doświadczony geodeta z biura geodezyjnego Gedmax, konsultując się z kierownikiem budowy, wytyczy na początku repery – to znaczy stałe punkty, które staną się podstawą kolejnych pomiarów, dzięki którym można będzie wyznaczyć poziom posadowienia budynku.



Metody tyczenia budynków

Jeszcze przed rozpoczęciem swojej pracy geodeta uzgadnia metodę, w której będzie tyczony budynek. Najczęściej wybieraną metodą dla tyczenia domów jest wykonywanie tzw. ław budowlanych.  To  druty lub linki, które rozciąga się między deskami wbitymi w ziemię. Dzięki nim zostają dokładnie wytyczone osie lub krawędzie obiektu. Ważne, by drewniane ławy  były wbijane w ustalonej odległości od projektowanego budynku, dzięki czemu nie zostaną zniszczone podczas prac budowlanych. W innej metodzie tyczenia – i to znacznie tańszej od użycia ław drutowych – wykorzystuje się kołki. Są one wbijane tam, gdzie przecinają się główne osie domu lub w zewnętrznych narożnikach budynku. Co ważne, w przeciwieństwie od metody ław, w której deski muszą być umieszczone na tym samym poziomie, nie ma znaczenia wysokość usadowienia kołków. Te punkty przesuwa się oczywiście o pewną odległość od zaplanowanych wykopów. Trzeba odległość tę zanotować – dzięki temu możliwe będzie odtworzenie pierwotnie usytuowanych punktów. Istnieją także inne metody tyczenia, jednak ani sypanie wapniem, ani kopanie rowów nie daje tak dobrego efektu i nie jest tak trwałe jak wyżej wymienione rozwiązania. 

Wybór firmy geodezyjnej

Wiesz już, czym jest tyczenie i jakie są najlepsze metody na wyznaczenie granic budynku. Teraz musisz zdecydować, jakiej firmie geodezyjnej powierzysz to zadanie. Przy wyborze kieruj się doświadczeniem i kwalifikacjami. Zwróć też uwagę na wszystkie wymagane uprawnienia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac geodeta musi przygotować projekt i materiały niezbędne do realizacji zadania. Wykonany przez niego szkic tyczenia będzie podstawą wpisu sporządzonego do dziennika budowy. Dlatego nawiąż współpracę wyłącznie ze sprawdzonym specjalistą. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz