Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika, czyli jak wykorzystać energię słoneczną?

Fotowoltaika, czyli jak wykorzystać energię słoneczną?

Efektywne korzystanie z ciepła wytwarzanego przez Słońce to bardzo ekologiczny i nowoczesny sposób pozyskiwania energii. Charakterystyczne panele, a właściwie ogniwa fotowoltaiczne, są zauważalne na dachach coraz większej ilości budynków, ale też z łatwością można je dostrzec na rozmaitych obiektach użytku publicznego, np. znakach drogowych czy parkomatach. Kiedy jeszcze można korzystać z takich ogniw i czy to się naprawdę opłaca?

Przyjacielska gwiazda

Słońce towarzyszy nam każdego dnia, chociaż wydawać mogłoby się, że w pochmurne dni nie mamy z nim styczności. Nie oznacza to jednak, że jego energia nie przedostaje się na Ziemię, nadal jest dostępna i w określonym stopniu ogrzewa planetę. Rozwój człowieka doprowadził do powstania niezwykle ciekawej dziedziny nauki i techniki, jaką niewątpliwie jest fotowoltaika. Wykorzystanie promieniowania słonecznego w celu zamiany go na energię elektryczną, czyli po prostu prąd, to bardzo ekologiczna, innowacyjna oraz – jak się okazuje – wydajna droga do uzyskania źródła zasilania. Słońce od lat służy człowiekowi do rozmaitych celów, począwszy od tych stosunkowo prozaicznych, takich jak chociażby opalanie skóry czy ogrzewanie danego miejsca, przez informowanie o różnorodnych procesach i zjawiskach zachodzących w kosmosie, aż do naukowego wykorzystania jego promieniowania. Warto zatem zainteresować się naszą gwiazdą centralną nieco szerzej i poznać jej zróżnicowane właściwości. Pozwalają one na zmagazynowanie energii wytwarzanej właśnie przez Słońce i wykorzystanie jej jako źródła zasilania, jednak potrzebne są do tego odpowiednie ogniwa fotowoltaiczne. Najlepsze produkty tego typu posiada w swojej ofercie m.in. firma Marand, mająca długoletnie doświadczenie na rynku i bogatą wiedzę z zakresu fotowoltaiki i nie tylko. Z czego więc składają się te specjalistyczne ogniwa i czy wykonane są w taki sposób, by wytrzymać chociażby trudne warunki atmosferyczne lub wysokie temperatury, na które mają być docelowo narażone?

Inteligentne ogniwa

Warto poznać cały proces, dzięki któremu ogniwa fotowoltaiczne są obecnie tak pożądane na rynku. Pojedyncze ogniwo konwertuje energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną poprzez wykorzystanie specjalne złącza p-n, które z kolei pozwala na odpowiednie przemieszczenie ładunków elektrycznych. Dzięki niemu pojawia się różnica potencjałów, będąca niczym innym jak napięciem elektrycznym. Z pozoru skomplikowany proces uproszczony jest dzięki dostępności gotowych już ogniw, które konstruuje się zazwyczaj z krystalicznego wafla krzemowego. Są one stosunkowo trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Połączenie szeregowe pozwala na stworzenie całych baterii, posiadających określoną wydajność. Umożliwia to ich sprawne wykorzystanie w rozmaitych dziedzinach życia codziennego. Okazuje się więc, że tego typu urządzenia są inteligentnym i ekologicznym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej. W dobie ogromnych zanieczyszczeń, szkodliwego promieniowania czy wielu innych tego typu czynników ogniwa fotowoltaiczne stanowią ratunek dla ludzi i planety. Ich wydajność wcale nie jest – jak mogłoby się wydawać – mocno ograniczona. Wręcz przeciwnie, w zależności od wielkości całego panelu, czyli połączonych ze sobą ogniw, wykorzystywane są one nawet do zasilania sporych układów. Wymaga to oczywiście określonej przestrzeni, na której zainstalowane będą panele, jednak korzyści ze stosowania właśnie takiej metody pozyskiwania energii elektrycznej są wymierne.

Ekologiczna oszczędność

Rozwój fotowoltaiki nastąpił poprzez znaczny spadek cen instalacji paneli słonecznych oraz zwiększenie świadomości na temat konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. W związku z tym panele takie z powodzeniem instaluje się już na prywatnych posesjach, na dachach domów jednorodzinnych i innych budynków mieszkalnych, co w znaczny sposób ogranicza wydatki na prąd. Duża żywotność, którą obecnie określa się na około 30 lat, pozwala na długie i bezobsługowe korzystanie z baterii słonecznych. Wyraźnie zauważalny jest trend na tę ekologiczną i oszczędną metodę pozyskiwania energii – zaledwie na przestrzeni pięciu lat, czyli od roku 2006 do 2011, zauważono prawie dziesięciokrotny wzrost mocy skumulowanej tego typu urządzeń na całym świecie. Po uwzględnieniu wszystkich strat, jakich doznaje docierająca ze Słońca na Ziemię energia (jest odbijana bezpośrednio w kosmos i pochłaniana przez atmosferę), jest ona nadal wystarczająca do zaspokojenia stosunkowo sporego zapotrzebowania na prąd. Szacuje się, że już za niespełna dekadę fotowoltaika będzie najtańszym źródłem pozyskiwania energii. Jak się więc okazuje, warto zainwestować w tę dziedzinę nauki i techniki – zainstalowanie specjalistycznych paneli słonecznych to świetne rozwiązanie zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz