Artykuł sponsorowany

Czy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?

Czy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny?

Zarówno o zaletach, wadach, jak i kosztach związanych z montażem kolektorów słonecznych mówi się dużo i od dawna. Inwestorzy prywatni, którzy stawiają dom jednorodzinny, często rozważają zastosowanie takiego rozwiązania, a to z uwagi na możliwość pozyskania na ten cel dotacji z Unii Europejskiej. Czy w praktyce montaż kolektorów słonecznych się opłaca? Jaki ich rodzaj wybrać?

Kolektory słoneczne – czy to się sprawdza?

Zakup kolektorów słonecznych jest kosztowną inwestycją. Zestaw dla 4-6 osób, w skład którego wchodzą 3 kolektory i zbiornik wody o pojemności 300 litrów, to koszt ok. 12 tys. zł. Co prawda, na część tej kwoty można otrzymać dofinansowanie, jednak pozostaje jeszcze kwestia zwrotu wydatków poniesionych na ich montaż. W Polsce liczba słonecznych dni jest ograniczona, a wszelkie wyliczenia opłacalności takiej inwestycji to szacunkowe wyliczenia.

Klienci zainteresowani zakupem kolektorów słonecznych mogą liczyć na pomoc. Dystrybucją takich produktów zajmuje się wiele firm, np. Hydromonter ze Świdnika. Poza samą sprzedażą, specjaliści zatrudnieni w takich przedsiębiorstwach są w stanie dokonać wyliczeń oszczędności płynących z inwestycji w kolektory słoneczne, biorąc pod uwagę indywidualne parametry zużycia energii przez gospodarstwo domowe.

Jakie kolektory słoneczne znajdują się w sprzedaży?

Zaawansowana technologia wykorzystywana do produkcji kolektorów słonecznych sprawia, że klienci mogą wybierać wśród różnych rodzajów tych urządzeń. W sprzedaży są dostępne:

  • kolektory płaskie – idealnie sprawdzają się latem, gorzej jednak radzą sobie zimą, gdy ilość słonecznych dni jest niewielka,
  • kolektory próżniowe – dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technologicznych sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą,
  • kolektory próżniowe wyposażone w rurkę cieplną – to kolektory, które zbierają aktualnie najwyższe noty, bo ich wydajność jest duża, i to niezależnie od pory roku.

Z powyższego zestawienia widać, że kolektory słoneczne dostępne w sprzedaży są naprawdę zróżnicowane. Oczywiście solary płaskie są znacznie tańsze niż nowoczesne, wyposażone w  rurkę cieplną kolektory próżniowe. Szeroki wybór gwarantuje jednak, że każdy inwestor ma szansę zakupić urządzenie, które sprawdzi się u niego najlepiej.

O czym pamiętać, wybierając kolektory słoneczne?

W naszej szerokości geograficznej kolektory słoneczne nie sprawdzają się przez cały rok. Z  tego względu specjaliści przekonują, że solary najlepiej działać będą w zestawieniu z  innymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku naturalnemu rozwiązaniami. Jako przykład podają pompy cieplne, których zastosowanie pozwala ogrzać dom, wykorzystując w  tym celu energię słoneczną, znajdującą się w ziemi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz