Artykuł sponsorowany

Charakterystyka magazynów na biomasę

Charakterystyka magazynów na biomasę
Biomasa to pozostałości organiczne, dla których znaleźliśmy wiele zastosowań. Pozyskiwanie energii z biomasy staje się alternatywą dla paliw kopalnych, których zasoby dramatycznie się kurczą. Aby materiał ten nie tracił właściwości, musi być odpowiednio przechowywany. Dlatego powstały magazyny na biomasę, które pozwalają zachować jej wszelkie walory użytkowe.

Czym jest biomasa?

O biomasie słyszymy coraz częściej, szczególnie w kontekście odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Co jednak dokładnie oznacza to pojęcie? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Śpiewak, która dostarcza rozwiązania dla przemysłu energetycznego i drzewnego.

Pod pojęciem biomasy kryją się substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które stanowią produkt uboczny działalności rolnej, leśnej czy wodnej (rybołówstwo i akwakultura), a także biodegradowalne frakcje odpadów komunalnych i przemysłowych. Biomasą mogą być więc stałe cząstki organiczne, płyny oraz gazy.

Przykładami biomasy mogą są: wióry drzewne pozbawione wartości użytkowej i opałowej, słoma, odchody zwierzęce, łodygi zbóż, wysłodki z buraków i trzciny, słowem: wszystko to, co pozostaje po wyeksploatowaniu materiałów organicznych.

Biomasa przyjmuje różne formy. Może mieć postać świeżą lub suchą, którą uzyskuje się po odparowaniu wody. W zależności od tego, z czego składa się biomasa, ma różną wydajność. Energię pozyskuje się z biomasy poprzez jej spalanie. Przykładem może być ogrzewanie domu pelletem drzewnym.

Magazyny na biomasę

Biomasa, która stanowi materiał organiczny, jest podatna na rozkład i procesy gnilne, ponieważ stanowi pożywkę dla bakterii i zwierząt. Dlatego musi być odpowiednio przechowywana. Służą temu silosy i magazyny na biomasę. Czym się charakteryzują te ostatnie?

Biomasa musi być przechowywana w określonej temperaturze i wilgotności, a zatem nieodzowne są magazyny z systemami kontroli tych parametrów. Niemniej nie może być ona trzymana zbyt długo, bo traci walory energetyczne. Dlatego w zarządzaniu dużą ilością biomasy ważna jest szybkość działania, a tę zapewniają specjalistyczne systemy załadunku i wyładunku. Nie tylko przyspieszają one pracę, ale też eliminują potrzebę angażowania do tego ludzi.

Takim rozwiązaniem jest np. Toploader, który zapewnia w pełni automatyczne wygarnianie biomasy (szczególnie trocin i zrębek) z boksu. Może być stosowany zarówno w magazynach, jak biogazowniach. Nadaje się do boksów, których podłoga wykonana jest z blachy, żelbetonu, bloków betonowych czy asfaltu.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz