Artykuł sponsorowany

Formy opodatkowania działalności - czy znasz je wszystkie?

Formy opodatkowania działalności - czy znasz je wszystkie?

Planując założyć działalność gospodarczą musisz mieć na uwadze konieczność wyboru odpowiedniej formy opodatkowania działalności gospodarczej. Do wyboru masz podatek na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Ich szczegółową charakterystykę oraz zalety poznasz w tym artykule. Zatem przejdźmy do dalszej części tekstu!

Jaką formę opodatkowania wybrać? Poznaj wszystkie możliwości

Jako pierwszą opiszemy najprostszą formę opodatkowania działalności gospodarczej, jaką jest karta podatkowa. W tym przypadku (jako jedynym) nie są brane pod uwagę dochody, ani przychody danego przedsiębiorcy. Wysokość płaconego co miesiąc podatku uzależniona jest od rodzaju świadczonych usług, od ilości zatrudnianych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której firma ma siedzibę. Zdecydowaną zaletą rozliczania podatku na podstawie karty podatkowej jest brak konieczności prowadzenia skomplikowanej ewidencji przychodów i kosztów, a także stała, niezmienna stawka, którą przedsiębiorca co miesiąc odprowadza do Urzędu Skarbowego.

Podatek liniowy to kolejna możliwość rozliczania dochodów. W tym przypadku wysokość stawki podatkowej wynosi 19% i również nie ulega ona zmianie. Podatek naliczany jest od miesięcznych dochodów, zatem niezbędne jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Na pewno zaletą jest możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności oraz prosta forma wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Niestety korzystanie z tej formy opodatkowania, nie masz prawa do korzystania z większości przysługujących ulg.

Trzecią możliwością jest podatek na zasadach ogólnych. Tak jak w poprzedniej formie opodatkowania, pod uwagę bierze się dochód przedsiębiorstwa (przychody minus koszty). Jednak sposób naliczania zaliczki na podatek jest nieco utrudniony ze względu na obecność progu, jaki wynosi 85 528 złotych. Przekroczenie tej kwoty zobowiązuje przedsiębiorców do zastosowanie wyższej stawki opodatkowania, która wynosi 32%. Dopóki dochody nie przekraczają wspomnianej sumy, podatek naliczany jest według stawki 18%. Jednak ta forma ma również swoje zalety, wśród których znajdziesz:

  • możliwość korzystania z większości ulg
  • możliwość do dokonywania rozliczeń wspólnie z małżonkiem
  • możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Ostatnią możliwością jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z tej formy opodatkowania mogą skorzystać tylko osoby, których działalność nie jest związana z rolnictwem oraz ich przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 250 000 Euro. Zaletą jest brak konieczności prowadzenia skomplikowanej ewidencji, w której ewidencjonuje się koszty.

Jak wybrać dobrą księgową?

Pamiętaj, aby zlecić prowadzenie rachunkowości Twojej firmy osobie, która ma niezbędne doświadczenie oraz kwalifikacje. Podczas dokonywania wyboru biura rachunkowego sprawdź opinie byłych klientów, zakres oferowanych usług oraz możliwość kontaktowania się za pomocą telefonu lub e-mail. Jedną z godnych polecenie firm księgowych jest Komputus. Początek jej działalności sięga 1993 roku. Wspomniane biuro księgowe posiada niezbędne ubezpieczenie OC, które zabezpiecza klientów przed ponoszeniem odpowiedzialności, w przypadku popełnienia błędów w rachunkach!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz