Materiał Partnera

Endodoncja – czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Endodoncja – czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Wielu z nas odwiedzając dentystę usłyszało, że konieczne będzie leczenie endodontyczne. Z pewnością nie każdy z nas od razu wie, czym dokładnie jest to leczenie. Endodoncja to nic innego niż leczenie kanałowe, czyli jeden z najczęściej wykonywanych przez stomatologów zabiegów. Kiedy konieczne jest wykonanie tego leczenia oraz co jeszcze należy wiedzieć o leczeniu edodontycznym?

Kiedy wykonuje się leczenie endodontyczne?

Istnieje wiele przyczyn, które wymagają leczenia kanałowego zębów. Przede wszystkim nasz stomatolog zasugeruje endodoncję w momencie, gdy występują głębokie ubytki próchnicowe, zmagamy się z martwicą miazgi lub zgorzelą miazgi. Leczenie endodontyczne jest podstawowym zabiegiem wykonywanym po mechanicznym urazie zęba, np. po jego zwichnięciu lub złamaniu. Leczenie kanałowe, którego wykonanie oferuje m.in. NZOZ Medicus-Dent, powinno również poprzedzać inny zabieg, którym jest leczenie protetyczne. Zabieg endodoncji wykonuje się także, gdy doszło do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych lub w sytuacji, gdy wcześniejsze leczenie kanałowe zostało przeprowadzone w nieprawidłowy sposób, np. poprzez nieszczelne wypełnienie kanałów.

Zanim możliwe będzie przeprowadzenie leczenia endodontycznego, lekarz stomatolog przed zabiegiem musi otrzymać wszelkie informacje na temat chorób ustrojowych pacjenta, o ile ten się z nimi zmaga. Jest to dość ważne, ponieważ istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia endodoncji. Takimi mogą być między innymi:

  • choroby serca,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Na czym polega endodoncja?

Zazwyczaj do dentysty zgłaszamy się w momencie, gdy odczuwamy ból zęba. Wtedy bolące zęby są prześwietlane, co ułatwi lekarzowi ocenę ich uszkodzeń. Jeśli ząb można jeszcze uratować, to warto zdecydować się na leczenie kanałowe. Tym bardziej powinniśmy poddać się temu zabiegowi, ponieważ w dzisiejszych czasach jest on bezbolesny.

By pacjent podczas zabiegu nie odczuwał bólu oraz czuł się komfortowo, stomatolodzy wykorzystują silne znieczulenie miejscowe. Podczas zabiegu stosowane jest powiększenie, lupy, który zapewnia precyzję całego leczenia. Dzięki zastosowaniu lup łatwiejsze jest oczyszczenie zęba z resztek tkanek i bakterii, a także umożliwia wypełnienie wszystkich kanałów zębowych na całej długości.

Gdy zakażona miazga została usunięta, kanały są odpowiednio ukształtowane oraz dokładnie oczyszczone i osuszone, dentysta może szczelnie zamknąć kanały. W tym celu wykorzystuje się specjalny materiał wypełniający – biokompatybilną gutaperkę. Substancja ta ma naturalne pochodzenia i jest dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Gutaperkę wprowadzana się do kanału razem z uszczelniaczem. Przed jej zaaplikowaniem konieczne jest jej podgrzanie uplastycznienie, dzięki czemu materiał ten będzie można dokładniej upchnąć w kanale zębowym.

Opracowanie:
Katowice, Słowackiego 29 lok. 1
tel. 502 772 431
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz