Materiał Partnera

Edukacja muzyczna a rozwój dziecka

Edukacja muzyczna a rozwój dziecka

Życie bez muzyki dla wielu z nas straciłoby swój urok. Jej dźwięki wpływają na nastrój i samopoczucie, motywują, relaksują, wywołują uśmiech, nostalgię… Ale to nie koniec jej korzystnego wpływu na nasze życie. Jak bowiem udowadniają badania, nauka gry na instrumencie muzycznym rozwija również szare komórki. Jej korzystny wpływ widać przede wszystkim u dzieci.

Jak wpływa nauka muzyki na dziecko?

Badania nad wpływem nauki gry na instrumencie muzycznym na rozwój ludzkiego mózgu toczyły się od wielu lat. Za najbardziej przełomowe jednak można uznać wyniki tych prowadzonych przez Harvard Medical School w 2008 roku. Naukowcy z amerykańskiej uczelni, przebadawszy ponad 30 dzieci w wieku od 6 do 9 lat, które przez 15 miesięcy uczyły się gry na instrumencie muzycznym, stwierdzili wyraźne zmiany w strukturze ich mózgu. U dzieci, które w tym okresie przez co najmniej 2,5 godziny w tygodniu korzystały z edukacji muzycznej, ilość ciała modzelowatego stała się o 1/4 większa niż u grupy kontrolnej.

Czym jest ciało modzelowate? To część mózgowia, której zadaniem jest wymiana informacji między prawą a lewą półkulą mózgu. A co z tego wynika w praktyce? Badania pokazują, że nauka muzyki:

  • podnosi ogólny poziom sprawności – zarówno intelektualnej, jak i ruchowej,
  • korzystnie wpływa na pamięć – zarówno roboczą, jak i werbalną oraz długodystansową,
  • pozwala łatwiej przyswajać nowe informacje – np. uczyć się języków obcych czy czytania,
  • może podnieść IQ dziecka.

Oznacza to, że rodzice, którzy decydują się na skorzystanie z oferty takich placówek edukacyjnych jak Społeczne Szkoły Muzyczne, dają swoim dzieciom lepsze szanse na rozwój ich kompetencji.

Kiedy najlepiej zacząć edukację muzyczną dziecka?

Dziecko ma kontakt z muzyką już od pierwszych miesięcy życia. Dźwięki pozytywki, która usypia malucha do snu, utwory puszczane przez rodziców, te, które są emitowane w mediach… to wszystko oddziałuje na dziecięcy umysł. Pierwsze zajęcia o charakterze muzycznym często pojawiają się już w pierwszych latach edukacji przedszkolnej – mowa np. o rytmice. Jednak nauka gry na instrumencie rozpoczyna się nieco później. Szkoły muzyczne prowadzą nabór dla dzieci w wieku szkolnym – od 6. roku życia. Taki wiek jest dobrą chwilą na rozpoczęcie prawdziwej nauki – czasem, kiedy dziecko może przyswajać również niezbędne informacje teoretyczne, np. te związane z zapisem nutowym. A co, jeżeli rodzic przegapił ten moment? Na zapisanie (chętnej!) pociechy do szkoły muzycznej czy też odpowiedni kurs nigdy nie jest za późno. Im wcześniej jednak, tym lepiej.

Opracowanie:
Szczecin, Pocztowa 31 lok. 33
tel. 91 484 14 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz