Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jak możesz pomóc na co dzień?

Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jak możesz pomóc na co dzień?

W grudniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To dobra okazja, by porozmawiać o niepełnosprawności. Na ulicy codziennie spotykasz takie osoby. Widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy, ale nie wiesz, jak zaoferować swoje wparcie? Zdarza się, że podchodzisz i pytasz, co możesz zrobić, jednak osoba na wózku czy o kulach odmawia? W pierwszej chwili wydaje ci się, że popełniłeś gafę, jednak odmowa wcale nie oznacza przecież niczego nietaktownego. Przeczytaj, jak wszyscy możemy się wzajemnie wspierać na co dzień, a nie tylko od święta.

Strony www Strony www

Kiedy jest Dzień Osób Niepełnosprawnych?

Co roku 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, by przybliżyć wszystkim problemy osób niepełnosprawnych. Nie każdy z nas jest świadomy, jak wiele przeszkód mają na co dzień do pokonania osoby, które wymagają terapii i rehabilitacji, bo zmagają się z obniżoną sprawnością fizyczną lub psychiczną. Dzień ten to także świetna okazja, by podkreślić, jak wiele osoby zdrowe mogą zyskać dzięki integracji z osobami niepełnosprawnymi w różnych dziedzinach życia.

Warto wiedzieć, że w ciągu roku obchodzimy także inne święta związane z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym m.in.:

  • Międzynarodowy Dzień Inwalidów – obchodzony w trzecią niedzielę marca
  • Międzynarodowy Dzień Głuchych – obchodzony w ostatnią niedzielę września
  • Międzynarodowy Dzień Białej Laski – obchodzony 15 października, ustanowiony przez Europejską Unię Niewidomych (EBU)

A więc jak możemy pomóc osobom niepełnosprawnym na co dzień? Przedstawiamy kilka podpowiedzi poniżej.

Chcesz pomóc? Zawsze pytaj o zgodę

Pamiętaj – to, że ktoś ma jakieś dysfunkcje, nie oznacza, że zawsze i wszędzie potrzebuje wsparcia innych osób. Wielu niepełnosprawnych dzięki codziennym doświadczeniom nauczyło się radzić sobie nawet w trudnych sytuacjach. Nie oceniaj więc z góry, że zaraz musisz rzucać się na ratunek, gdy tylko widzisz kogoś na wózku lub z białą laską. Każda osoba niepełnosprawna jest świadoma swoich ograniczeń i wie, na co ją stać. Nie oznacza to oczywiście, że masz odwracać wzrok. Wystarczy, że zapytasz: „Czy mogę pomóc?”, by upewnić się, że dana osoba w ogóle oczekuje wsparcia.

Nie obrażaj się, gdy ktoś odmówi

Zdarza się, że oferujesz pomoc, a osoba odmawia. Czujesz się niekomfortowo i uważasz, że się narzucasz? Nigdy nie obrażaj się w takich sytuacjach. To normalne, że ktoś może nie chcieć albo po prostu wcale nie potrzebować naszego wsparcia. Każdy z nas chce przezwyciężyć swoje słabości, dlatego osoby niepełnosprawne same chcą podejmować codzienne wyzwania.

Nie bądź nachalny

Pytasz, słyszysz odmowę, więc nie powtarzaj pięć razy – „Ale czy na pewno da pani sobie radę?”, „Może jednak panu pomogę?” itd. To bardzo ważne, by uszanować stanowisko drugiej osoby i się nie narzucać. Druga sprawa to taktowne oferowanie pomocy. Nigdy nie chwytaj osoby niepełnosprawnej bez pozwolenia za rękę czy nie dotykaj wózka lub laski, ponieważ to rzeczy osobiste.

Nie obawiaj się zadawania pytań

Gdy zaoferujesz pomoc, a osoba się zgodzi, nie obawiaj się pytać, gdy nie wiesz, co dokładnie zrobić. Nie każdy potrafi obsłużyć wózek inwalidzki lub inny sprzęt. Kto pyta, nie błądzi. Jeśli pomagasz komuś z ubytkiem słuchu, może się zdarzyć, że taka osoba nie mówi wyraźnie. Nie udawaj więc, że rozumiesz każde słowo, tylko pytaj o powtórzenie.

Zwracaj się bezpośrednio

Osoby niepełnosprawne traktuj jak zdrowe osoby, bo przecież wiele się nie różnimy. Zawsze zwracaj się bezpośrednio do takiej osoby, a nie do opiekuna, towarzysza czy tłumacza. Nie analizuj każdego słowa w obawie, że kogoś urazisz. Staraj się zachowywać swobodnie. Traktuj jak każdego, kto potrzebuje pomocy.

Wspieraj finansowo

Możesz pomagać nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio poprzez wsparcie finansowe. Z okazji święta przekaż jednorazową darowiznę lub 1% podatku na rzecz fundacji dla osób niepełnosprawnym.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży