Artykuł sponsorowany

Na czym polega integracja sensoryczna u dzieci? Centrum Rozwoju Dziecka "Perspektywy"

Na czym polega integracja sensoryczna u dzieci? Centrum Rozwoju Dziecka

W pierwszych latach życia dziecka zachodzą najważniejsze procesy rozwojowe. Ich prawidłowy przebieg będzie miał wpływ na późniejsze radzenie sobie pociechy w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z ważniejszych mechanizmów jest integracja sensoryczna, która umożliwia adekwatną reakcję na odbierane impulsy z otoczenia. Każde jej zaburzenie wymaga konsultacji z terapeutą.

Czym jest integracja sensoryczna?

Jest to proces, który polega na łączeniu bodźców z konkretnymi zmysłami oraz odpowiednią reakcją ruchową lub myślową na nie. Najintensywniejsze kształtowanie się tego mechanizmu przypada na pierwsze 3 lata życia dziecka, a trwa do około 7. roku życia. Na powstawanie błędów w funkcjonowaniu mają także wpływ takie sytuacje jak: ryzyko poronienia, picie alkoholu oraz palenie papierosów podczas ciąży, przedwczesny poród lub niedotlenienie dziecka podczas narodzin, a w późniejszym okresie niedostateczne umożliwienie maluchowi eksploracji otoczenia za pomocą zmysłów.

Jak wygląda diagnoza zaburzenia integracji zmysłów?

Nieprawidłowy mechanizm łączenia bodźców ze zmysłami ma wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka w takich sferach jak: rozwój społeczny i emocjonalny, nauka, zachowanie. W zależności od rodzaju zaburzeń mogą występować różne objawy. W przypadku pociech, u których występuje nadmierne doczuwanie impulsów, wykazują tak zwaną obronność sensoryczną. Mogą reagować agresywnie lub w ogóle unikać dotyku. W miejscach zatłoczonych pojawiaj się uczucie dyskomfortu oraz zagrożenia. Mdłości z kolei występują przy odczuwaniu zapachów lub przebywaniu na wysokości. Inny rodzaj stanowi niedowrażliwość sensoryczna, której symptomami są: nadmierna aktywność ruchowa, brak lub znacznie obniżona reakcja na ból, upodobanie hałasu, a w niektórych przypadkach nawet opóźnienie rozwoju mowy.

Na czym polega minimalizowanie zburzeń integracji sensorycznej?

Odpowiednio dobrana terapia integracji sensorycznej pomaga w znaczącym stopniu ograniczyć lub całkowicie wyeliminować zaburzenia. Praca z dzieckiem trwa około roku. Przede wszystkim wykorzystuje się zabawę do nauki poprawnych mechanizmów. Mogą to być na przykład zajęcia sensoplastyki, w których mogą uczestniczyć już nawet niemowlęta. Wpływają ona na poprawę pracy wszystkich zmysłów. Najważniejsza jest regularność oraz konsekwencja. Codziennie stymulowany układ nerwowy sprawi, że nieskomplikowane czynności z czasem przestaną przysparzać dziecku problemów. Istotne jest także aktywne uczestnictwo rodzica w terapii oraz praca z podopiecznym w domowym zaciszu.

Co oferuje Centrum Rozwoju Dziecka "Perspektywy"?

Centrum Rozwoju Dziecka "Perspektywy" z Oławy oferuje szeroki zakres usług terapeutycznych i edukacyjnych dla dzieci, skupiając się na wszechstronnym rozwoju, umiejętnościach społecznych i emocjonalnych. Wśród oferowanych usług znajdują się integracja sensoryczna, yoga dla dzieci, gimnastyka korekcyjna, ćwiczenia posturalne i psychomotoryka. Dodatkowo, prowadzone są zajęcia z treningu umiejętności społecznych oraz edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia rozwojowe adresowane są zarówno do dzieci zdrowych, jak i tych z różnymi trudnościami, przy czym firma stawia na indywidualne podejście oraz profesjonalizm terapeutów. Różnorodność zajęć ogólnorozwojowych pozwala na dopasowanie oferty do potrzeb każdego dziecka.

Opracowanie:
Oława, 3 Maja 8U lok. 15
tel. 669 047 447
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz