Artykuł sponsorowany

Działalność gospodarcza bez tajemnic – kiedy można zaniechać rejestracji?

Działalność gospodarcza bez tajemnic – kiedy można zaniechać rejestracji?

Prowadzenie firmy nie jest prostą sprawą. Przepisy prawne określające procedury założenia firmy przez osobę prywatną nie należą do wielce skomplikowanych, aczkolwiek właściwe podjęcie decyzji przez osobę spoza świata rachunkowo-księgowego niesie za sobą spore ryzyko błędu. Rozwiązaniem mogą być usługi doradcze dla osób prywatnych prowadzone przez biura rachunkowe.

O tym, że samodzielne prowadzenie firmy nie jest aż tak proste, jak ogłaszają media, świadczy fakt, iż około 25% zakładanych firm jest zawieszanych bądź likwidowanych po roku od ich założenia.

Aby uchronić się przed problemami z urzędem, kontrahentami czy bankiem, nawet przy jednoosobowej działalności gospodarczej warto korzystać z usług sprawdzonego biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe stworzone z myślą o mikro przedsiębiorcach

Prowadzenie własnej firmy jest z pewnością wyzwaniem zarówno dla osoby młodej, która wcześniej nie podejmowała żadnych czynności zarobkowej, jak i osób, które pragną porzucić prace na etacie, celem podniesienia własnej niezależności, uznania otoczenia. Założenie firmy wiąże się z szeregiem obowiązków, posiadaniem specjalistycznej wiedzy już na starcie.

Profesjonalne biura księgowe, takie jak Biuro Rachunkowe Optimum, świadczą usługi dla osób prywatnych, w zakresie pomocy przy założeniu działalności. Dzięki bogatemu doświadczeniu i wiedzy eksperckiej wyspecjalizowani doradcy księgowi, doradzają w wyborze formy działalności. Nie każdy z przyszłych przedsiębiorców musi orientować się, jak forma będzie najlepszą dla niego z punktu widzenia podejmowanych czynności zarobkowych.

Kiedy nie trzeba rejestrować działalność w CEIDG

Nim zdecydujemy się na wypełnienie wniosku o założenie firmy w CEIDG, warto rozważyć wspólnie z doradcą finansowo-księgowym, czy na pewno czynności takie są niezbędne do przeprowadzenia. Trzeba pamiętać, że z prowadzeniem działalności gospodarczej mamy do czynienia, jeśli:

  • działalność ma charakter regularny,
  • zorganizowany (wynajmujemy pomieszczenie, prowadzimy działania marketingowe)
  • prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat,
  • z zamiarem osiągnięcia zysku.

Jednak gdy jesteśmy osobą fizyczną i nasze przychody z tejże działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu pensji osiąganej przy pracy na pół etatu (w 2019 jest to 1125 zł) nie musimy zakładać działalności gospodarczej. Rejestracja nie jest obowiązkowa także, gdy dodatkowo nigdy wcześniej nie prowadziliśmy działalności gospodarczej, albo nasza firma została zamknięta przed 30 kwietnia 2017 roku.

Korzyści z prowadzenia nierejestrowej działalności gospodarczej:

  • brak konieczności zgłaszania jej nie tylko w CEIDG, ale również w urzędzie skarbowym i GUS
  • nie trzeba płacić z tego tytułu składek w ZUS
  • brak konieczności płacenia zaliczek na podatek
  • możliwość prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Działalność gospodarcza nierejestrowana w CEIDG to działalność prowadzona w zakresie:

  • Agroturystyki,
  • Produkcji wina przez gospodarstwa rolne
  • Handlu płodami rolnymi.

Aby właściwie dokonać wyboru formy działalności naszej firmy, najbezpieczniej udać się do renomowanego biura księgowo-rachunkowego. Usługa porady księgowej nie jest wysoka, bywa świadczona nieodpłatnie, a jest na pewno zwiększeniem szans na przetrwanie naszej firmy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz